My Favorite Movies


  1. Runteldat
  2. N

Great Mob Flicks

  Runteldat's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
One of the best movies of all time, the entire cast is great except for that damn Diane Keaton...the novel was true to the book, great soundtrack, great cast of characters with one exception (see above), I have to much favorite scenes just to pick one, truly a masterpiece...
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
One of the best movies of all time - Al Pacino & Robert De Niro wonderful performances, everyone should watch this movie in it's entirety at least once...
3
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
I have a thing for mob movies and this is one of my favorite movies of all time, love the way that Ray Liotta captured the character of Henry Hill, Danny Devito is a riot, love Lorraine Braco's accent, however towards the end the film gets to be a little boring
4
Scarface 1983,  R)
Scarface
It was like love at first sight between me and this movie, I love the entire theme of them film, who would have thunk it, a gangster with a heart, I watch this movie at least twice a month, Ahhh the American Dream, this movie is a motivator - anyone could rise to the top ;) however, nothing exceeds like excess
5
Casino 1995,  R)
Casino
This movie is pure genius! Great cast, great storyline...
6
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
"Forget about it" - Love the movie but I hate the snitch factor because Lefty begin to grow on me - I'm an old softie....I love the chemistry between Brasco & Lefty - classic Pacino
7
A Bronx Tale 1993,  R)
8
Carlito's Way 1993,  R)
9
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
Tom Hanks as a hit man???? When the movie was first released, I had my doubts about it, but actually it is pretty good, although I hated the ending, however most crime films have the same theme....
10
Once Upon a Time in America 1984,  R)
11
The Untouchables 1987,  R)
12
Mean Streets 1973,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments