Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  runeshai's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Awesome. Great fun, great humor, great action and well done by all accounts.
2
Braveheart 1995,  R)
3
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
4
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
6
Desperado 1995,  R)
7
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
8
El Mariachi 2001,  R)
9
Death Proof 2007,  R)
10
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
Awesome. Fun, funny, gory, sexy, dark, creepy. Great.
11
The 13th Warrior 1999,  R)
The 13th Warrior
Great hero/friendship story. And it's vikings. Which are awesome.
12
The Descent 2005,  R)
The Descent
Scary cave-dwelling creatures eating sexy girls. Who could want more.
13
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004,  PG)
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events
Lots of fun, goofy sense of humor, but in the end, a good family and love story.
14
Cashback 2006,  R)
Cashback
Great, sensitive depressive lover type story.
15
True Romance 1993,  R)
True Romance
My favorite romance movie ever. Violent, dedicated, but true to the romance at the core. Brilliant.
16
Léon (The Professional) 1994,  R)
Léon (The Professional)
Great fun, but emotional and well done, great action and superb acting.
17
The Fall 2006,  R)
The Fall
Unlike any one movie I've seen before. Definitely worth watching.
18
Pan's Labyrinth 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments