My Favorite Movies


  rulanator's Rating My Rating
1
Ginger Snaps 2000,  R)
Ginger Snaps
A woman can only be a slut, a bitch or the virgin next door...they never think chicks do stuff like this.
2
Street Fighter II: The Animated Movie 1995,  PG-13)
Street Fighter II: The Animated Movie
The Greatest of all the Street Fighter movies.
3
Ginger Snaps Back - The Beginning 2004,  R)
Ginger Snaps Back - The Beginning
Although I liked it it would have been better to do the 3rd movie about the events that followed Unleashed
4
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
Remember, remember, the Fifth of November: Gunpowder, Treason and Plot ;: I know of no reason why the Gunpowder Treason: Should ever be forgot. ...
5
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
6
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
A great horror film that takes gore to a new level, no more supernatural stalker and gives a twist to an everyday situation
7
The Butterfly Effect 2004,  R)
8
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
9
Child's Play 2 1990,  R)
10
Back to the Future 1985,  PG)
11
The Crow - Salvation 2000,  R)
The Crow - Salvation
My Favorite of all the crow saga
12
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
Grubber's comeback
13
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
14
Superman II 1981,  PG)
15
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Hail To The King Baby
16
Sin City 2005,  R)
Sin City
What a difference in style and shooting, not like the other comicbooks brought into film
17
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Dam a Great Sequel
18
Ginger Snaps 2 - Unleashed 2004,  R)
Ginger Snaps 2 - Unleashed
Dam what an ending I wouldn't ever imagine that happening
19
Seed Of Chucky 2004,  R)
Seed Of Chucky
Chucky's true thoughts are showned
20
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
21
Final Fantasy VII - Advent Children 2005,  PG-13)
22
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
23
Cube 1997,  R)
Cube
The Greatest of the trilogy although Cube Zero was great to know how Kazan became to be
24
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
25
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
What an Action Movie needs to have
26
Cube Zero 2004,  R)
Cube Zero
It explains how Kazan became to be
27
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
28
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
New form of horror is born
29
Superman Returns 2006,  PG-13)
30
Child's Play 3 1991,  R)
Child's Play 3
Not as good as the first 2
31
Batman Begins 2005,  PG-13)
32
Superman 1978,  PG)
33
Back to the Future Part II 1989,  PG)
34
Back to the Future Part III 1990,  PG)
35
Batman Beyond - Return of the Joker 2000,  PG-13)
36
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
Chucky's Back
37
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
38
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
39
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
Just as good as The Departed
40
The Departed 2006,  R)
The Departed
This has been the greatest thrillin movie I've seen yet in the year the action and twist it takes can only be compared to The Bourne Supremacy and Lucky Number Slevin, it's just like seein it again and a surpring ending for me.

Comments (1)


Post a comment

Recent Comments

  1. theultimatebatistafan
    theultimatebatistafan posted 3 years ago

    i love most of the movies on your lists.