My Favorite Movies
hmmm...no fixed category...but generally is anyth but horror or terror or scary ones....=D
| Ruiyi's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13)
terrific...OMG the effects are superb!! jean's split personality was very well shown...how she was tormented by her full power and her helpnessness juz makes u pity her!! but so many unexpected ppl died...quite sad la...but really very good...i'll watch it the second time if i can... ^.^ highly recommended!!!!!!! |
|
| 2 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 3 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 4 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 5 |
Cinderella Man 2005, PG-13) |
|
| 6 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 7 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 8 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 9 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 10 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 11 |
Independence Day 1996, PG-13) |
|
| 12 |
Flight of the Phoenix 2004, PG-13) |
|
| 13 |
The Parent Trap 1998, PG) |
|
| 14 |
Ocean's Eleven 2001, PG-13) |
|
| 15 |
The Perfect Storm 2000, PG-13) |
|
| 16 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 17 |
The Illusionist 2006, PG-13) |
|
| 18 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 19 |
300 2007, R)
FANTASTIC show!! I LOVED IT!! |



















