My Favorite Movies


  rudyjonathan's Rating My Rating
1
The Dark Knight 2008,  PG-13)
2
The Godfather 1972,  R)
3
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
4
Inglourious Basterds 2009,  R)
5
Seven (Se7en) 1995,  R)
6
The Usual Suspects 1995,  R)
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
8
Fight Club 1999,  R)
9
Memento 2000,  R)
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)
11
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
12
Casino Royale 2006,  PG-13)
13
Rain Man 1988,  R)
14
Man on Fire 2004,  R)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
17
Saw II 2005,  R)
18
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
19
The Last Samurai 2003,  R)
20
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
21
Saw III 2006,  R)
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
23
Saw 2004,  R)
24
Spider-Man 2002,  PG-13)
25
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
28
Independence Day 1996,  PG-13)
29
Batman Begins 2005,  PG-13)
30
Rush Hour 1998,  PG-13)
31
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
32
National Treasure 2004,  PG)
33
Mission Impossible 1996,  PG-13)
34
Saving Private Ryan 1998,  R)
35
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
36
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
37
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
38
Armageddon 1998,  PG-13)
39
Minority Report 2002,  PG-13)
40
The Italian Job 2003,  PG-13)
41
Collateral 2004,  R)
42
Am zin (Running Out of Time) (Hidden War) 1999,  Unrated)
43
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
44
Jet Li's Fearless (Huo Yuan Jia) (Legend of a Fighter) 2006,  PG-13)
45
The Terminal 2004,  PG-13)
46
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
47
Sister Act 1992,  PG)
48
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
49
Click 2006,  PG-13)
50
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
51
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
52
No Country for Old Men 2007,  R)
53
300 2007,  R)
54
Braveheart 1995,  R)
55
Donnie Darko 2001,  R)
56
Finding Nemo 2003,  G)
57
Gladiator 2000,  R)
58
Pretty Woman 1990,  R)
59
Pulp Fiction 1994,  R)
60
The Departed 2006,  R)
61
The Matrix 1999,  R)
62
The Shawshank Redemption 1994,  R)
63
Transformers 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments