My Favorite Movies


  Rudiye's Rating My Rating
1
Desk Set 1957,  Unrated)
Desk Set
The beginning of much knowledge for me...and my inspiration to be a walking reference desk.
2
The Matrix 1999,  R)
3
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
My favorite Halloween movie.
4
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
Another favorite.
5
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
My favorite Hitchcock.
6
The Parent Trap 1961,  G)
The Parent Trap
One of my all-time favorites!
7
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I didn't love it as much as the series but it is still great to watch. The gag reel is a must see!
8
Constantine 2005,  R)
9
1776 1972,  PG)
10
Stalag 17 1953,  Unrated)
Stalag 17
Great movie!
11
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments