My Favorite Movies


  rubysoho2's Rating My Rating
1
Love and Human Remains 1993,  R)
Love and Human Remains
fantastic, funny, disturbing, beautiful movie.
2
Exotica 1994,  R)
Exotica
much deeper than it appears. don't sell this movie short as a "stripper movie", it will have you in tears by the end, and it's worth watching until then. one of my top favorites of all time.
3
Cruel Intentions 1999,  R)
4
Empire Records 1995,  PG-13)
5
Dream Lover 1994,  R)
Dream Lover
One of the best movies no one's ever seen. Madchen Amick is wickedly wonderful. And James Spader? Love the gravelly voice, and he plays it slightly more low-key than his usual scenery-chewing, wise-cracking roles.
6
Better Than Chocolate 1999,  R)
7
Halloween 1978,  R)
8
Stealing Beauty 1996,  R)
9
The Crow: City of Angels 1996,  R)
10
New Best Friend 2002,  R)
New Best Friend
much better than i thought it would be, worth a watch...or two. :)
11
Party Monster 2003,  R)
12
The Black Dahlia 2006,  R)
The Black Dahlia
mia & rose are pretty much the only reasons to see this movie. but, they're good reasons ;)
13
Vampire Clan 2002,  R)
Vampire Clan
movie? ick. drew fuller? YUM. 'nuff said.
14
Nowhere 1997,  R)
Nowhere
one f'ed up movie. but genius.
15
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
16
JFK 1992,  R)
17
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
18
The Doom Generation 1995,  R)
19
Young Frankenstein 1974,  PG)
20
North by Northwest 1959,  Unrated)
21
Darkness 2004,  PG-13)
22
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
23
Honey 2003,  PG-13)
24
Half Baked 1998,  R)
25
Trust 1990,  R)
26
Disturbing Behavior 1998,  R)
27
Soul Survivors 2001,  R)
28
The Unbelievable Truth 1990,  R)
29
Dead Again 1991,  R)
30
Heathers 1988,  R)
31
Gia 1998,  R)
32
Party Girl 1995,  R)
33
Young Guns 1988,  R)
34
The Lost Boys 1987,  R)
35
Almost Famous 2000,  R)
36
Jawbreaker 1999,  R)
37
Groove 2000,  R)
38
Splendor 1999,  R)
39
Underworld 2003,  R)
40
Underworld: Evolution 2006,  R)
41
Super Troopers 2002,  R)
42
Impostor 2000,  PG-13)
43
Spanish Judges 1999,  R)
44
The Curve (Dead Man's Curve) 1998,  R)
45
Pretty Persuasion 2005,  R)
46
Darkness Falls 2003,  PG-13)
47
The Ref 1994,  R)
48
The Usual Suspects 1995,  R)
49
Where the Buffalo Roam 1980,  R)
50
Dazed and Confused 1993,  R)
Dazed and Confused
three words: martha washington speech. 'nuff said!
a gem. :)
51
Dogma 1999,  R)
52
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
53
True Colors 1991,  R)
54
Delusion 1991,  R)
Delusion
Great movie, twisty, funny and fun. Kyle Secor is great, he plays 'love to hate him" bad guy Chevy with complexity and layers, instead of as a one-note heavy. He is highly-underrated as an actor, and should be considered for more varied roles based on his performance in this movie alone!
55
Hard Candy 2005,  R)
56
Devil in the Flesh 1997,  R)
57
Poison Ivy 1992,  R)
58
Drop Zone 1994,  R)
59
Waitress 2007,  PG-13)
Waitress
almost the one-year anniversary of adrienne shelly's murder, and i still can't bring myself to watch this movie. when i can, i will definitely review it. she is missed!
60
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
i admit it, i like this movie.
61
City Slickers 1991,  PG-13)
62
Monkeybone 2001,  PG-13)
Monkeybone
three stars because Rose McGowan plays a cat. A very sexy and deadly cat. The rest was ok. :)
63
Delicatessen 1991,  R)
64
Amateur 1994,  R)
65
Black and White (1999) 2000,  R)
66
Miller's Crossing 1990,  R)
Miller's Crossing
every time i see this movie, it's like watching it for the first time. fucking masterful!
67
The Notorious Bettie Page 2005,  R)
68
Girl 1998,  R)
69
Hold Me, Thrill Me, Kiss Me 1993,  R)
70
Gone Baby Gone 2007,  R)
Gone Baby Gone
i really enjoyed this, looking forward to watching it again to really get all the subtle nuances. I was impressed by both Ben Affleck's directing, and Casey Affleck's acting. I thought it might be tough to take him seriously in a relatively non-wisecracking, leading man role, but he really rose to the occasion. Excellently played, especially considering he's sharing the screen with bigtime Hollywood actors like Morgan Freeman and (scenery-chewing) Ed Harris. He definitely held his own, and made the part his. I didn't really like Michelle Monaghan as Angie Gennaro though. I don't buy her as a blue-collar Italian girl, but I just think that was a poor casting choice. Otherwise, I thought this film was brilliant!
71
Good Will Hunting 1997,  R)
72
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
Resident Evil: Extinction
i was all prepared NOT to like resident evil: extinction. i mean, c'mon...most videogame-related movies SUCK. hardcore.

but, i was surprised that i did like it. really. now, movie night's so much fun that i'm usually biased about whatever flick we watch, but i really enjoyed the third installment of this zombie-themed series. oh, and here's a little secret: i didn't see the first two movies! even though i needed a teeny bit of backstory, which terrell provided, it worked well as a standalone zombie flick.

i only have two small gripes:
1.why do they always have to kill off the technology/computer-inclined character? not all geeks are wimps. kthx.

2. i know it was most likely a tool to set up a 4th sequel (is that even proper grammar? Fourth *sequel*?! well, anyway...), i really would've liked to see what happened to the remaining members of the convoy. We're only left with the information that they made it to the helicopter and took off for Alaska, but they're never heard from after that point. Did they make it? What about gas for the 'copter? oh well, i guess i'll just have to watch the next movie when it comes out, right? :)
ali larter and milla were both butch & sexy at the same time...how does one acquire that talent, and where can i get some? haha :)
73
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
74
Grindhouse 2007,  R)
Grindhouse
Loved Rose in Planet Terror, she kicked ass, even though the whole zombie thing isn't my usual cup of tea.
Her character in Death Proof, not so much. Although, she was funny, she has great comic timing. BUT, the movie itself, kicked ass. I loved the muscle cars, sarcastic girls who reminded me of my friends, and the cameos (Tarantino). I also loved the "girls kick ass" theme, you couldn't help but cheer for them. This movie rocked! I watched it with a movie buff buddy, and he & i laughed, cheered, ewww'ed, yelled, cringed, rocked out (great music!) and just generally had a full-on horror movie double feature-length good time.
75
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
76
Threesome 1994,  R)
77
Unknown 2006,  R)
78
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
scary.
79
88 Minutes 2007,  R)
80
May 2002,  R)
May
I enjoyed â??Mayâ??, but in a different way than youâ??d enjoy a big budget popcorn-muncher, or a typical by-the-numbers horror flick. It all depends on one's definition of what constitutes "horror". For me, violence/gore alone do not a genuine horror movie make; the horror in May (which I find far more frightening) is that of watching an odd but rather likable young woman slowly and inexorably descending into madness. It's got a great deal in common with other psychological horror films, most notably Polanski's Repulsion, but also Romero's Martin and, of course, Psycho (May Canady and Norman Bates could practically be siblings). None of these films are any less horrific for their lack of outre gore; in fact, I think they're all the more chilling for their restraint. I also found it very sad; thereâ??s nothing she wants more than to connect with someone, but she canâ??t simply because of who she is. The way she grew up, and her lack of even the most basic social and relationship skills have built an invisible wall around her, and itâ??s almost as if she doesnâ??t realize that there are certain things you just donâ??t do or say. Itâ??s more complicated than that, of course, but Iâ??ll have to watch it a few times to get all the subtle nuances, Iâ??m sure. The crush she has on Adam feels sweet, and familiar in the beginning, and even her inability to let go makes sense (until you realize it was never about *him* at all). At times, it was painful to watch, and not for the reasons youâ??d think. Obviously, the character of May is an extreme case, but I think anyone whoâ??s every felt intensely lonely, or like an outcast will identify with her...at least until the point where she completely retreats into madness.
81
Ginger Snaps 2000,  R)
82
Brick 2006,  R)
Brick
i enjoyed this movie. i will probably watch it again, because it's the kind of movie that you understand better the second time around. the movie itself was lush & beautifully-shot, especially on the budget they had. nora zehetner, although not one of my favorite actresses, was luminous here. i won't give away too much of the plot, but as others have said, it's a film noir set in a highschool environment, so it requires a certain suspension of disbelief from the word "go". however, if you can overlook that, and the nearly complete lack of adults (and if you're not completely annoyed by movies where the kids talk like younger, smarter adults a la Dawson's Creek...which to be fair can be hard to overlook) this movie is definitely worth at least one viewing. it starts a bit slow, but stick with it. there are some great lines, beautiful scenery both human & otherwise, a few funny moments, and some genuine twistiness that doesn't feel tacked-on in this case.
note: if you have the opportunity to watch with the subtitles/close captions on, i would recommend you do so. the dialogue is spit out at you very quickly, and it would be easier to watch with subtitles than to constantly rewind scenes to catch the dialogue (which is critical to understanding & following the story)
all in all, i enjoyed this movie, despite my initial skepticism.
83
Hideaway 1995,  R)
Hideaway
I did enjoy this thriller, it was very suspenseful throughout, climaxing in a marvelous finish.

Having read the book (which was brilliant) as well, I must say certain key aspects have been changed for the movie, like for example Regina's character.

In the movie, Regina is Hatch's biological daughter - a blonde, green-eyed, slightly troubled, but flirty teenager, while in Koontz' book Regina is a crippled, small-for-her-age but very smart ten year old orphan with "grey eyes and beautiful deep auburn hair", who is later adopted by Hatch and his wife Lindsey.

Also, Hatch dies in a traffic accident in the movie and is resuscitated after two hours. In the book, Hatch drowns, but is brought back to life after just over an hour.

Hatch is described as "five foot ten, 160 pounds" in the novel. Jeff Goldblum, who plays him in the film, is much taller at six foot four and a half and significantly heavier as well.

Lindsey is blonde in the movie, but in the book she is described as a woman with "dark hair".

So much for authenticity! At least they made an excellent choice with Jeremy Sisto, who played the mad serial killer Vassago very convincingly. Interesting how it seems like â??The Voiceâ?? hadnâ??t quite reached maturity in this role. That didnâ??t, however, keep him from being both menacing and seductive.

Yes, the special effects were not so â??specialâ??, haha, and there was some confusion as to whether this was, in fact, a supernatural thriller, or some kind of comment on religious fanaticism/devil worship.

That being said, if you have read the book first, you can't help but notice the dissimilarities, but that didn't stop me from enjoying this movie a great deal. If you haven't read the book at all, this film will blow you away!
84
Suicide Kings 1997,  R)
85
In Enemy Hands 2003,  R)
86
Paranoia:1.0 ,  R)
87
Cloverfield 2008,  PG-13)
88
Beneath 2006,  R)
89
Serenity 2005,  PG-13)
90
Full Metal Jacket 1987,  R)
91
Bitter Moon 1992,  R)
92
Last Seduction 1994,  R)
93
Latter Days 2003,  R)
Latter Days
i kind of love this movie. it was beautiful and it made me cry, and that's not an easy thing when it comes to movies. i'm really glad i watched it, it was a sweet, funny, and moving experience, and will be added to my collection of favorites.
94
All the Boys Love Mandy Lane 2006,  R)
95
Boo 2004,  R)
Boo
i have never seen this all the way through; scifi channel shows it CONSTANTLY but it's one of those "pick up in the middle, watch for background noise" movies. however, the last time i sat down and REALLY watched it, and it is, as advertised, awesomely bad. Bad enough to laugh at, not quite bad enough to say "that's two hours of my life i'm never getting back!"
Worth watching with friends, beer (and/or mood enhancer of your choice) and an MST3K-style sense of humor. Many laughs (some? all? unintentional) abound!
96
Monster Makers 2003,  Unrated)
Monster Makers
silly, cute fun. and the only children's movie so far that i've seen that involves a lynch mob with flaming torches, so points for that bit of originality ;P
oh, and did i mention, adam baldwin in a sheriff's uniform, complete with tight pants? honestly, do you really need another reason?
97
Quid Pro Quo 2008,  R)
Quid Pro Quo
dark, twisted, funny, frustrating, and more. i was drawn in immediately, and vera farmiga makes it impossible to take your eyes off of her whenever she's on screen. i by turns loved and hated her character. one of those movies that would've had me yelling at the tv at times, had it not been 2am when i watched it, but not for the reasons you'd think.
and yes, having been disabled myself, it is very hard not to be angered by the members of the 'support group' and their strange disorder. however, that is really just the backdrop of a deeper, psychological exploration and awakening. i really enjoyed this movie, the way you enjoy a movie that makes you THINK, in a sea of popcorn shoot 'em up blockbusters that are quickly forgotten. very much like "Brick", i will watch this again, and i'm sure i will see things on repeat viewings that were missed the first time. this is a very multi-faceted film.
98
Flesh And Bone 1993,  R)
99
The Novice 2004,  Unrated)
The Novice
i hated this movie just a little bit for making me cry, but i still liked it.
amy acker is sweet and luminous in this underrated, nearly unheard-of gem. it does have heavy religious overtones, being as it's about a "novice" aka a young man training to be a jesuit priest. however, it doesn't preach to its audience, which saves it from being just another morality tale. I liked all the main characters, and i definitely laughed a few times, and i was rooting for the two main characters to get together. I guess because i myself have never been 'called' to anything, i can't imagine giving up a chance at love to join the church, and be celibate for life, but i do respect people who do. it's just a foreign concept to me.
in summary, a must for amy acker fans, and the main actor grew on me too. at first i thought he was plain looking, but as i started to like his character more and more i realized he's pretty easy on the eyes, and the two are adorable together (especially the pet names they call each other). If you can find it, it's worth a watch. I had to rent it in Instant View form through Netflix; that was the only place I could find it! I'm still looking for The Accident, another Amy Acker flick, which I've seen a trailer for, but is impossible to find! :(
100
The Wizard of Gore 2007,  R)
The Wizard of Gore
Having never seen the original, I watched this as a stand-alone movie. I admit, it was grotesque, which isn't my usual brand of horror. However, the bizarreness, and the twists and turns kept me watching. It was kind of like a bad car crash, you may look away, but you can't help peeking between your fingers while covering your face, because you're still curious about what's happening. However, if you watch it for no other reason, I have one word for you: Flux.
Enough said.
101
Land of the Dead 2005,  R)
102
Cherry Crush 2006,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments