My Favorite Movies
| rubyproudfoot's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 2 |
Interview with the Vampire 1994, R) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 4 |
X-Men 2000, PG-13) |
|
| 5 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 6 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 7 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 8 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 9 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 10 |
Back to the Future Part II 1989, PG) |
|
| 11 |
The Three Musketeers 1993, PG) |
|
| 12 |
Young Guns 1988, R) |
|
| 13 |
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002, PG-13) |
|
| 14 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 15 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 16 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 17 |
The Price of Milk 2000, PG-13) |
|
| 18 |
X2: X-Men United 2003, PG-13) |
|
| 19 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Troy 2004, R) |
|
| 21 |
The Libertine 2004, R) |
|
| 22 |
Flashback 1990, R) |
|
| 23 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 24 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 25 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 26 |
Young Guns II 1990, PG-13) |
|
| 27 |
Sin City 2005, R) |
|
| 28 |
Snatch 2001, R) |
|
| 29 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 30 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 31 |
Back to the Future 1985, PG) |
|
| 32 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 33 |
Blast from the Past 1999, PG-13) |
|
| 34 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 35 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 36 |
Flatliners 1990, R) |
|
| 37 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 38 |
1969 1989, R) |
|
| 39 |
One Fine Day 1996, PG) |
|
| 40 |
Matilda 1996, PG) |
|
| 41 |
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002, PG) |
|
| 42 |
Music and Lyrics 2007, PG-13)
Contrary to what I expected, this turned out to be really good. It's another romantic comedy, so don't go expecting to watch the gretest flick ever though. |
|
| 43 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 44 |
L.A. Confidential 1997, R) |
|
| 45 |
The Notebook 2004, PG-13) |












































