Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rubijola's Rating My Rating
1
July Rhapsody 2002,  Unrated)
2
Atomised (Elementarteilchen) (Elementary Particles) 2006,  Unrated)
Atomised (Elementarteilchen) (Elementary Particles)
the plot is nice, and it is moving. i cried a lot while i watched this. i think it's so nice that bruno could meet christiane in his life. however, nothing's really perfect in this world. please grab the chance to watch it!
3
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
if u have got much experiences in luv, u will feel more sad while watching it.
4
Géminis (Gemini) 2005,  Unrated)
5
The Fearless Vampire Killers 1967,  Unrated)
The Fearless Vampire Killers
I love it!
6
One Hundred Men and a Girl 1937,  Unrated)
One Hundred Men and a Girl
It's lovely and I just love this!
7
The Dreamers 2003,  NC-17)
The Dreamers
Stunning one!
8
Crazy N' the City (Sun gaing hup nui) 2005,  Unrated)
9
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
The story is very touching, but I am not dare to watch it again.
10
Suspiria 1977,  R)
Suspiria
This is a great film with brilliant cinematography. Also, the dead scene in the beginning is stunning. I am really amazed by it.
11
Tian ya hai jiao (Lost and Found) 1996,  Unrated)
12
Aoi kuruma (A Blue Automobile) 2004,  Unrated)
Aoi kuruma (A Blue Automobile)
How subtle is the relationship of Konomi and Richio!
13
La Boulangère de Monceau (The Baker of Monceau)(The Girl at the Monceau Bakery) 1963,  Unrated)
La Boulangère de Monceau (The Baker of Monceau)(The Girl at the Monceau Bakery)
Taking advance or Following?
14
Sun Taam (Mad Detective) 2007,  Unrated)
15
Atonement 2007,  R)
Atonement
It's sad and heartbreaking.
16
Young Torless 1966,  Unrated)
17
Girl With a Pearl Earring 2003,  PG-13)
18
The Spongebob Squarepants Movie 2004,  PG)
19
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
20
A Clockwork Orange 1971,  R)
21
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
22
50 First Dates 2004,  PG-13)
23
Harold and Maude 1971,  PG)
24
City of Angels 1998,  PG-13)
25
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
26
Oldboy 2004,  R)
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
28
Fat Girl (À ma soeur!) 2001,  Unrated)
Fat Girl (À ma soeur!)
Does this really matter? Anyway, I like the work of Catherine Breillat.
29
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
Howl's Moving Castle
This film is full of love and it gives me warmth also. That's why I love it!
30
Luen oi hang sing (Tiramisu) 2002,  Unrated)
31
Xing yuan (Sing yun) (Fly Me To Polaris) 2000,  Unrated)
32
The Piano Teacher (La Pianiste) 2001,  R)
The Piano Teacher (La Pianiste)
Provoking enough!... and Isabelle Huppert is fabulous.
33
Somewhere in Time 1980,  PG)
34
Beauty and the Beast 1991,  G)
35
Atlantis - The Lost Empire 2001,  PG)
36
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
I love it!
37
Nu ren si shi (Summer Snow) 1995,  Unrated)
38
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei) 2004,  R)
The Edukators (Die Fetten Jahre sind vorbei)
I like it but I can't explain why.
39
Shi gan (Time) 2007,  Unrated)
40
Cracks 2011,  R)
Cracks
striking, thought-provoking and disturbing in an elegant way
41
Lost In Translation 2003,  R)
42
Chloe 2010,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments