Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rrwoodward's Rating My Rating
1
Black Point 2001,  R)
Black Point
For Horatio fans...a must see
2
Jade 1995,  R)
Jade
A suave Caruso with projected intensity...holds interest even in Spanish
3
Proof of Life 2000,  R)
Proof of Life
Caruso deserved the Blockbuster supporting actor award for his show, which overpowered the main actors limbo emotions.
4
Kiss of Death 1995,  R)
Kiss of Death
Should be reloaded and put back on the cineplex local venues...reveals dimensions of Caruso's not seen as in this roller coaster ride of a movie
5
Session 9 2001,  R)
Session 9
Horror tempo successful molded by the actors and not expensive CG...could be brought to the stage and compete in the run for lead. Caruso set the tempo leading the other actors to fit their harmony.
6
Body Count 1998,  R)
Body Count
Dude...racing w/o a pit stop...love the "dirty" side of Caruso.
7
King of New York 1990,  R)
King of New York
A double dose of John Kelly before NYPD Blues...he primed the pump here.
8
Hudson Hawk 1991,  R)
Hudson Hawk
Off the wall creative w/underlying themes for the thinker. Kit-Kat is a favorite. Caruso can project his emotions w/o words...body language is loud.
9
Mad Dog and Glory 1993,  R)
Mad Dog and Glory
Caruso and DeNiro share more than Italian blood...they connect in this saga. Caruso takes over the pair w/natural persona.
10
Cold Around the Heart 1997,  R)
Cold Around the Heart
Caruso tears the black from the white in this trail of sociopathic ups and downs. Just his hair alone....warrants a view.
11
Twins 1988,  PG)
Twins
Adorable....but, Caruso was only in a short scene. He has too much talent for a one time.
12
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
First Blood (Rambo: First Blood)
A young Caruso... hits his part head on...a good physical contrast between Stallone and Caruso adds to Stallone's offset character.
13
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
Beautiful...Caruso rips his part into bringing emotion from the viewer on a sympathic level right from the line-up for diving...
14
The Caveman's Valentine 2001,  R)
15
P.S. 2004,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments