Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rppgm2003's Rating My Rating
1
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
One of my all time fav movies. What an incredible step in history it has made
2
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
What can I say - it's one of the best movies ever as fas as I am concerned
3
Big Eden 2000,  PG-13)
Big Eden
Can tell this was a fictional town. too bad it really doesn't exist everywhere hehee
4
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
Baz Luhrman was a fantastic visionary. He needs to put out more movies like this. Incredible art from acting to sets.
5
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Grew up loving the original production - this does it justice.
6
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
Any time I need a good laugh this movie makes it to the dvd player.
7
Oliver! 1968,  G)
Oliver!
It's a classic - and one of my fav musicals
8
Halloween 1978,  R)
Halloween
I love horror movies and this was one of the first ones I saw. I watch it every year at halloween hehe can't wait for the remake
9
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
Broke the mold on traditional horror - Love all three
10
Final Destination 2 2003,  R)
11
Final Destination 3 2006,  R)
12
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
Cat fights - who wouldn't love it hehee
13
The Pirate Movie 1982,  PG)
The Pirate Movie
Just a feel good fun movie - no real reason just enjoy Kristy in it hehee
14
Eight Below 2006,  PG)
Eight Below
Major tearjerker - stopped counting how many tissues it took to get through it
15
The Poseidon Adventure 1972,  PG)
The Poseidon Adventure
Disaster movies - gotta love 'em
16
Poseidon 2006,  PG-13)
Poseidon
Incredible remake on it's own - Love the cast
17
Stephen King's The Stand 2000,  Unrated)
Stephen King's The Stand
First book I read of King's and loved the mini series.
18
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
All around fun movie. All three of the x-men are my fav's
19
Waiting 2005,  R)
Waiting
I can't remember when I have laughed so hard. This movie is just wrong - lol - in a good way I think hehee
20
Ice Men 2004,  Unrated)
Ice Men
Inthralled by the whole storyline. Incredible piece of work
21
The Illusionist 2006,  PG-13)
The Illusionist
WOW! What can I say without blowing the movie but what fun.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments