Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rpkirkwood's Rating My Rating
1
Say Good Morning to Dad (Di buen día a papa) 2005,  Unrated)
2
Rosario Tijeras 2005,  R)
3
Habana Blues 2005,  Unrated)
4
Secuestro Express 2004,  R)
5
Voces inocentes, (Innocent Voices) 2004,  R)
6
Y Tu Mamá También 2001,  R)
7
Amores Perros 2000,  R)
8
The Crime of Padre Amaro 2002,  R)
9
Bad Education (La Mala educación) 2004,  NC-17)
10
El Mariachi 2001,  R)
11
Once Upon a Time in Mexico 2003,  R)
12
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
13
Fidel 2002,  Unrated)
14
Fidel: The Untold Story 2001,  Unrated)
15
Maria Full of Grace 2003,  R)
16
Jamón Jamón 1992,  R)
17
Mexico City 2000,  R)
18
Imagining Argentina 2003,  R)
19
100 Days in the Jungle 2002,  Unrated)
20
La Mujer de Mi Hermano 2005,  R)
21
My Best Enemy (Mi mejor enemigo) 2006,  Unrated)
22
Sex and Lucia (Lucía y el sexo) 2001,  R)
23
Selena 1997,  PG)
24
Perder Es Cuestion De Metodo 2004,  Unrated)
25
The Motorcycle Diaries (Diarios de Motocicleta) 2003,  R)
26
Quien Mato a la Llamita Blanca? 2007,  Unrated)
27
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
28
Open Your Eyes (Abre los ojos) (Permanent Midnight) 1997,  R)
29
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
30
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
31
The Dancer Upstairs 2002,  R)
32
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
33
Carandiru 2003,  R)
34
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005,  PG)
35
Tortilla Soup 2001,  PG-13)
36
Real Women Have Curves 2002,  PG-13)
37
Raising Victor Vargas 2002,  R)
38
Once Were Warriors 1994,  R)
39
What Becomes of the Broken Hearted? 1999,  Unrated)
40
Crooked Earth 2001,  Unrated)
41
Whale Rider 2002,  PG-13)
42
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
45
Scarfies (Crime 101) 1999,  R)
46
Utu 1984,  R)
47
River Queen 2005,  R)
48
Sione's Wedding (Samoan Wedding) 2006,  Unrated)
49
Volver 2006,  R)
50
Bandidas 2006,  PG-13)
51
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999,  R)
52
Pantaleon y las Visitadoras 2000,  R)
53
El Hijo de la novia (Son of the Bride) 2001,  R)
54
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973,  Unrated)
55
Garage Days 2003,  R)
56
El Aura (The Aura) 2005,  Unrated)
57
Nine Queens (Nueve reinas) 2001,  R)
58
Cenizas del Paraiso 1997,  Unrated)
59
Doble O Nada (Sus ojos se cerraron y el mundo sigue andando) 1998,  PG-13)
60
Sexo Pudor Y Lagrimas 1999,  R)
61
Machuca 2004,  Unrated)
62
Amanecio De Golpe 1998,  Unrated)
63
Central Station (Central do Brasil) 1998,  R)
64
La Ley Del Monte 1976,  Unrated)
65
La Mujer del Puerto 1936,  Unrated)
66
Matador 1986,  NC-17)
67
En Carne Viva 1950,  Unrated)
68
Ana Y Los Otros 2003,  Unrated)
69
Ages of Lulu 1990,  Unrated)
70
Midaq Alley 1998,  Unrated)
71
Vidas Privadas 2001,  Unrated)
72
In the Time of the Butterflies 2000,  PG-13)
73
Mojados - Through the Night 2004,  Unrated)
74
Salsa 1988,  PG)
75
American Me 1992,  R)
76
Goal II: Living the Dream 2007,  PG-13)
77
Balseros 2002,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments