Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  roygutteridge's Rating My Rating
1
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
Casino Royale is the best Bond film in decades Daniel Craig makes an excellent Bond. ... Like Sean Connery, he creates an aura of danger and unpredictability.
2
Transformers 2007,  PG-13)
Transformers
Bay and an army of visual designers have successfully re-imagined a photorealistic world in which these Titans can believably clash.
3
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
The Shawshank Redemption (1994) is an impressive, engrossing piece of film-making from director/screenwriter Frank Darabont...
4
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Fantastic crime movie. Awesome dialogue, plot structure and acting. Doesn't get much better.
5
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
A very funny, very violent and altogether wonderful British crime caper that could have been made by Tarantino's cockney cousin, if he had one.
6
Man on Fire 2004,  R)
Man on Fire
A compelling, top-notch film that delivers all the thrills, twists and drama it promises.
7
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
A movie that will separate the true movie lovers from ... well, just about everyone who has another set of values.
8
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
A rip-roaring, highly entertaining, extremely enjoyable continuation to Vol. 1.
9
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Pulp Fiction is violent, profane and filled with addicts, racists and killers. At the same time, it may be one of the most moral stories the big screen has seen in years.
10
Bad Boys 1995,  R)
Bad Boys
Great buddy movie. Will and Martin act like old time friends, and the action is intense
11
Face/Off 1997,  R)
Face/Off
Stars John Travolta and Nicolas Cage and director John Woo are all at the top of their game in Face/Off
12
Kevin & Perry Go Large 2000,  R)
Kevin & Perry Go Large
Very Funny in its own little way.
13
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Buckle up and enjoy the ride.
14
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The Matrix slams you back in your chair, pops open your eyes and leaves your jaw hanging slack in amazement.
15
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
The Long Kiss Goodnight
Solid action movie. Davis kicks ass, Jackson is in his usual form.
16
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
Ron Howard's direction provides excitement and suspense, even if you already know the outcome.
17
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
The Green Mile is a well-crafted film.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments