My Favorite Movies


  roydonm0526's Rating My Rating
1
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
the best movie ever made
2
Scarface 1983,  R)
3
The Godfather 1972,  R)
4
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
the closest movie youll ever get to the mob
5
Casino 1995,  R)
Casino
i have seen this movie more times then people have gone to the grocery store
6
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
the most different movies of all time
7
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
8
The Man with the Golden Arm 1955,  Unrated)
The Man with the Golden Arm
Wow this movie just shows that frank Sinatra can act. No one could have pulled of the withdraw part. one of the best movies every made.
9
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
10
The Departed 2006,  R)
11
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
one of the best movies of all time.
12
The Untouchables 1987,  R)
13
JFK 1992,  R)
JFK
i love this movie one of the best movies of all time
14
Bugsy 1991,  R)
15
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
one of the most different movies ever made
16
Once Upon a Time in America 1984,  R)
17
Raging Bull 1980,  R)
18
Heat 1995,  R)
19
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
wow
20
Ocean's Eleven 1960,  Unrated)
Ocean's Eleven
it was great to see the rat pack to gather
21
The Big Lebowski 1998,  R)
22
Mean Streets 1973,  R)
23
Beyond the Sea 2004,  PG-13)
Beyond the Sea
Kevin spaceys best role ever
24
Gangs of New York 2002,  R)
25
We Own the Night 2007,  R)
26
The Shadow 1994,  PG-13)
27
Rio Bravo 1959,  Unrated)
Rio Bravo
i was a store and i saw the movie for sale, and iv never seen it before so i bought the 40 dollar set and i loved it
28
Poolhall Junkies 2002,  R)
29
Sin City 2005,  R)
30
3:10 to Yuma 2007,  R)
3:10 to Yuma
one of the best westerns done in a long time
31
The Usual Suspects 1995,  R)
32
King Kong 2005,  PG-13)
King Kong
i like the 1933 one better but this best i could find
33
Spider-Man 2002,  PG-13)
34
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
35
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
36
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
37
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
38
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
39
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
40
King Kong vs. Godzilla 1962,  PG)
King Kong vs. Godzilla
its one of those movies you cant help to laugh
41
Dr. No 1962,  PG)
42
From Russia With Love 1963,  PG)
43
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
the best bond movie to this day
44
Thunderball 1965,  PG)
45
You Only Live Twice 1967,  PG)
46
On Her Majesty's Secret Service 1969,  PG)
On Her Majesty's Secret Service
the worst of them all, its only in my favs cause its still bond
47
Diamonds Are Forever 1971,  PG)
48
Live and Let Die 1973,  PG)
49
The Man with the Golden Gun 1974,  PG)
50
The Spy Who Loved Me 1977,  PG)
51
Moonraker 1979,  PG)
Moonraker
they should have been in space longer
52
For Your Eyes Only 1981,  PG)
53
Octopussy 1983,  PG)
54
A View to a Kill 1985,  PG)
A View to a Kill
i really wanted to see this movie and one day it came o the the french channel, so i watched it and i never got it, but i at least ssaw it. but the very first time i saw it, i watched the end fight and i loved it, but when i watched it on the french channel about a week later i got it for X mas
55
The Living Daylights 1987,  PG)
56
Licence To Kill 1989,  PG-13)
57
GoldenEye 1995,  PG-13)
58
Tomorrow Never Dies 1997,  PG-13)
59
The World Is Not Enough 1999,  PG-13)
60
Die Another Day 2002,  PG-13)
61
Casino Royale 2006,  PG-13)
62
The Godfather, Part II 1974,  R)
63
The Godfather, Part III 1990,  R)
64
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
the best of them all
65
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
66
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
67
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
68
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
69
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
70
Hannibal Rising 2007,  R)
71
Red Dragon 2002,  R)
72
The Silence of the Lambs 1991,  R)
73
Hannibal 2001,  R)
74
Freddy vs. Jason 2003,  R)
75
Halloween 2007,  R)
Halloween
wow what a movie, the deaths where great, i was kinnda hoping for a second and i was made that dr. sam loomis died but i loved it and i seeing it agian
76
Halloween 1978,  R)
77
Halloween II 1981,  R)
78
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
79
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
80
Halloween H2O 1998,  R)
81
Halloween - Resurrection 2002,  R)
82
From Here to Eternity 1953,  Unrated)
From Here to Eternity
i got up at 5 am to watch this movie and it was worth it
83
21 2008,  PG-13)
21
Great movie, Kevin Spacey once again did a great job
84
Shine a Light 2008,  PG-13)
Shine a Light
a great movie
85
Guys and Dolls 1955,  Unrated)
Guys and Dolls
A great movie, Marlon Brando and Frank Sinatra, a great cast great songs i had to stay up late to see it but it was worth it
86
4 for Texas 1963,  Unrated)
87
88 Minutes 2007,  R)
88 Minutes
great movie, always good to see pacino
88
Marriage on the Rocks 1966,  Unrated)
Marriage on the Rocks
to funny
89
Righteous Kill 2008,  R)
Righteous Kill
This movie was the shit!! It was kick ass, amazing worth the wait and it was totally worth 12 50 to see 50 cents f@#$ing head blown off!!!
90
Quantum of Solace 2008,  PG-13)
Quantum of Solace
Loved it, wasn't the best but wasn't the worst, a little to much action. Loved the goldfinger scene, and the bond girls. Bond villain was amazing, can't wait for the 3
91
Gran Torino 2008,  R)
Gran Torino
you are not a man unless you have seen this movie
92
Taken 2008,  PG-13)
Taken
kick ass
93
Frost/Nixon 2008,  R)
Frost/Nixon
loved it. if this movies doesn't win best picture and best actor then something is really wrong with the academy, this movies deserves every award made.
94
Public Enemies 2009,  R)
Public Enemies
awesome

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments