My Favorite Movies


  1. Roy608
  2. Roy

Give list a short description

  Roy608's Rating My Rating
1
Saw 2004,  R)
2
Saw II 2005,  R)
3
Saw III 2006,  R)
4
Saw IV 2007,  R)
5
Saw V 2008,  R)
Saw V
Not gorey or bloody enough.
6
Halloween 1978,  R)
7
Halloween II 1981,  R)
8
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
9
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
10
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
11
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
12
Halloween - Resurrection 2002,  R)
13
Halloween H2O 1998,  R)
14
Bloody Murder 2: Closing Camp (Halloween Camp) 2003,  R)
15
Adam & Evil (Halloween Camp 2: Scream If You Wanna Die Faster) 2004,  R)
16
Seed Of Chucky 2004,  R)
17
The Hills Have Eyes 1977,  R)
18
The Hills Have Eyes 2 2007,  R)
19
Sling Blade 1996,  R)
20
Stephen King's The Shining (MINI-SERIES) 2003,  Unrated)
21
The Exorcist 1973,  R)
22
Final Destination 2000,  R)
23
Final Destination 2 2003,  R)
24
Final Destination 3 2006,  R)
25
The Exorcism of Emily Rose 2005,  PG-13)
26
Hostel 2006,  R)
27
Hostel: Part II 2007,  R)
28
Jeepers Creepers 2001,  R)
29
Jeepers Creepers 2 2003,  R)
30
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
31
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 1987,  R)
32
Silent Night, Bloody Night 1973,  R)
33
Silent Night, Deadly Night 4: Initiation (Bugs) 1990,  R)
34
Silent Night, Deadly Night - Pt. 5: the Toy Maker 1991,  R)
35
28 Weeks Later... 2007,  R)
36
Captivity 2007,  R)
37
2001 Maniacs 2004,  R)
38
The Devil's Rejects 2005,  R)
39
House of 1000 Corpses 2002,  R)
40
Curse of the Zodiac 2007,  R)
41
Summer of Sam 1999,  R)
42
Candyman 1992,  R)
43
Candyman 2 - Farewell to the Flesh 1995,  R)
44
Candyman 3: Day of the Dead 1999,  R)
45
1408 2007,  PG-13)
46
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
47
From Dusk Till Dawn 2: Texas Blood Money 1998,  R)
48
From Dusk Till Dawn 3: The Hangman's Daughter 1999,  R)
49
Turistas (Paradise Lost) 2006,  R)
50
Sublime 2007,  R)
51
Dead Silence (Silence) (The Only Witness) 2003,  R)
52
The Silence of the Lambs 1991,  R)
53
Snakes on a Plane 2006,  R)
54
Snakes on a Train 2006,  R)
55
Return of the Living Dead 5: Rave to the Grave 2005,  R)
56
Hide and Seek 2005,  R)
57
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
58
Blade 1998,  R)
59
Blade: Trinity 2004,  R)
60
Underworld 2003,  R)
61
Underworld: Evolution 2006,  R)
62
Constantine 2005,  R)
63
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
64
Gangs of New York 2002,  R)
65
True Lies 1994,  R)
66
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
67
Speed 1994,  R)
68
Armageddon 1998,  PG-13)
69
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
70
The Contract 2007,  R)
71
Boys Don't Cry 1999,  R)
72
Black Snake Moan 2007,  R)
73
Shooter 2007,  R)
74
The Border 1982,  R)
75
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
76
Bordertown 2007,  R)
77
Sin City 2005,  R)
78
Slow Burn 2007,  R)
79
Léon (The Professional) 1994,  R)
80
Smokin' Aces 2007,  R)
81
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
82
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
83
Seven (Se7en) 1995,  R)
84
Colors 1988,  R)
85
Lethal Weapon 1987,  R)
86
Lethal Weapon 2 1989,  R)
87
Lethal Weapon 3 1992,  R)
88
Lethal Weapon 4 1998,  R)
89
Death Wish 1974,  R)
90
Death Wish 2 1982,  R)
91
Death Wish V: The Face of Death 1994,  R)
92
The White Buffalo (Hunt to Kill) 1977,  PG)
93
New Jack City 1991,  R)
94
The Breakfast Club 1985,  R)
95
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
96
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby 2006,  PG-13)
97
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
98
Fast Food Nation 2006,  R)
99
Shrek 2001,  PG)
100
Shrek 2 2004,  PG)
101
Shrek the Third 2007,  PG)
102
Back to the Future 1985,  PG)
103
Back to the Future Part II 1989,  PG)
104
Back to the Future Part III 1990,  PG)
105
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
106
Sixteen Candles 1984,  PG)
107
The Pacifier 2005,  PG)
108
Raise Your Voice 2004,  PG)
109
A Cinderella Story 2004,  PG)
110
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
111
Selena 1997,  PG)
112
Stick It 2006,  PG)
113
Bring It On 2000,  PG-13)
114
Eragon 2006,  PG)
115
Ratatouille 2007,  G)
116
Pure Country 2002,  PG)
117
Freaky Friday 2003,  PG)
118
George Lopez - Why You Crying? 2005,  R)
119
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
120
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
121
Storm of the Century 1999,  PG-13)
122
The Perfect Storm 2000,  PG-13)
123
Ron White - They Call Me Tater Salad 2004,  Unrated)
124
Ron White: You Can't Fix Stupid 2006,  PG-13)
125
Silent Rage 1982,  R)
126
Superbad 2007,  R)
127
The Invasion 2007,  PG-13)
128
The 11th Hour 2007,  PG)
129
The Hunting Party 2007,  R)
130
An American Crime 2007,  R)
131
Wedding Daze 2007,  R)
132
The Condemned 2007,  R)
133
The Tripper 2007,  R)
134
The Slumber Party Massacre 1982,  R)
135
Slumber Party Massacre II (Don't Let Go) 1987,  R)
136
Slumber Party Massacre III (Stab in the Dark) 1990,  R)
137
Nail Gun Massacre 2004,  Unrated)
138
The Slaughterhouse Massacre (Sickle) 2004,  R)
139
Motor Home Massacre 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments