My Favorite Movies
| roxygurly3456's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 2 |
Meet Joe Black 1998, PG-13) |
|
| 3 |
Premonition 2007, PG-13)
This show was confusing somewhat and i'd understand if someone didn't like it because of that, but if you did get to understand it its a really great show! Sandra Bullock does and awesome job and in the movie you get so connected with the characters and the emotions! I was totally depressed when her husband got killed at the ending part! I would definitely recommend this movie to my friends! oh yeah and lexa! i'll never get over the bird part! lol |
|
| 4 |
Saw 2004, R) |
|
| 5 |
V for Vendetta 2006, R)
This show was really addicting to watch! I really liked V because he was so sophisticated about everything. He seemed to be like a crazy killer at first, but he could be really forgiving also. It was a really gory show though! I did get a little "yucky" feeling sometimes, but it was amazing to watch! I didn't really understand it at first, but when I got into it I liked it a lot!!!! |
|
| 6 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 7 |
Flight 93 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Mean Girls 2004, PG-13) |
|
| 10 |
Accepted 2006, PG-13) |
|
| 11 |
Dragonfly 2002, PG-13) |
|
| 12 |
The Blair Witch Project 1999, R) |
|
| 13 |
Men of Honor 2000, R) |
|
| 14 |
Romy and Michele's High School Reunion 1997, R) |
|
| 15 |
The Color Purple 1985, PG-13) |
|
| 16 |
Jawbreaker 1999, R) |
|
| 17 |
Undercover Brother 2002, PG-13) |
|
| 18 |
Wrong Turn 2003, R) |
|
| 19 |
Poseidon 2006, PG-13) |
|
| 20 |
Joy Ride 2001, R) |
|
| 21 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 22 |
Million Dollar Baby 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Saints and Soldiers 2003, PG-13) |
|
| 24 |
K-19: The Widowmaker 2002, PG-13) |
|
| 25 |
Ladder 49 2004, PG-13) |
|
| 26 |
The Others 2001, PG-13) |
|
| 27 |
When a Stranger Calls 2006, PG-13) |
|
| 28 |
The Ring 2002, PG-13) |
|
| 29 |
The Village 2004, PG-13) |
|
| 30 |
What Lies Beneath 2000, PG-13) |
|
| 31 |
Anacondas - The Hunt for the Blood Orchid 2004, PG-13) |
|
| 32 |
The Ring Two 2005, PG-13) |
|
| 33 |
Ray 2004, PG-13) |
|
| 34 |
Tim Burton's Corpse Bride 2005, PG) |
|
| 35 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 36 |
The Grudge 2004, PG-13) |
|
| 37 |
Sleeping with the Enemy 1991, R) |
|
| 38 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 39 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 40 |
Flightplan 2005, PG-13) |
|
| 41 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 42 |
Jurassic Park III 2001, PG-13) |
|
| 43 |
The Grudge 2 2006, PG-13) |
|
| 44 |
He's Just Not That Into You 2009, PG-13) |
|
| 45 |
The A-Team 2010, PG-13) |
|
| 46 |
Salt 2010, PG-13) |















































karunjain2002 posted 4 years ago
vote all