Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. roxygirlcool
  2. Linah

All my favorites movies of all times

  roxygirlcool's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
GReat action and funny movie!!
2
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
Great movie
3
8 Mile 2002,  R)
8 Mile
The best singer movie ever!!
4
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
The best movie and the best love story ever!! A movie that you will always remember!
5
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Best love movie!!
6
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Good! I love cars movies especially with Paul Walker
7
War of the Worlds 2005,  PG-13)
War of the Worlds
Awesome!! I loved it
8
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
The best!!!
9
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
E.T. The Extra-Terrestrial
Awesome movie!! I was a fraid once because I was young but now it's a classic movie that you shoud see during the process of your life.
10
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
The best action movie of all times!! My favorite!! Paul Walker is hotter than ever!!
11
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
The Fast and the Furious
I love cars movies, Paul Walker and Vin Diesel are a great duo
12
Popstar 2005,  PG)
Popstar
Amasing romantic story with Aaron Carter. I loved it!! I have it at home. Aaron is so sexy in it!
13
Step Up 2006,  PG-13)
Step Up
AMAZING!!! Channing Tatum at his best!!
14
The Sandlot 1993,  PG)
The Sandlot
The sandlot is the first sport movie I got and it's the best!!
15
Little Giants 1994,  PG)
Little Giants
Little giants is the second sport movie I got. I met for the first time Devon Sawa, an actor I love!!
16
Take the Lead 2006,  PG-13)
Take the Lead
GOOD MOVIE!!
17
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
The best romantic dance movie of all times.
18
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
The song are amasing and the performance too!!
19
Look Who's Talking 1989,  PG-13)
Look Who's Talking
The first of the trilogy I love the most!!
20
Look Who's Talking, Too 1990,  PG-13)
Look Who's Talking, Too
The second of the trilogy I love the most!!
21
Look Who's Talking Now 1990,  PG-13)
Look Who's Talking Now
The last of the trilogy I love the most!!
22
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Joaquin Phoenix and Reese Witherspoon is the best musical duo!!
23
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Beautiful and sad love story!!
24
Transamerica 2005,  R)
Transamerica
Really interesting movie!! The actor/and actress are the best
25
MVP: Most Valuable Primate 1999,  PG)
MVP: Most Valuable Primate
Cute movie!!
26
Air Bud 1997,  PG)
Air Bud
Cool family movie!!
27
Air Bud 2 - Golden Receiver 1998,  G)
Air Bud 2 - Golden Receiver
Cool family movie!!
28
The Hollow 2005,  R)
The Hollow
Great!!!!
29
House of Wax 2005,  R)
House of Wax
Not very scary but very cool movie!!
30
A Cinderella Story 2004,  PG)
A Cinderella Story
Cute love story!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments