My Favorite Movies


  roxanagrm's Rating My Rating
1
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
The best comedy ever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2
Cabaret 1972,  PG)
3
Jesus of Nazareth 1977,  Unrated)
Jesus of Nazareth
I'll never forget Michael York's performance--shattering! Each actor had been well chosen to embody the character...Impressive costumes, sets, music! What a view had Zeffirelli had of that time and of the people! It really makes one ask a lot about human nature, the limits of being human: in this masterpiece Jesus appears more human than ever ......Robert Powell had risked his mental health playing this part...What a great masterpiece!
4
How to Steal a Million 1966,  Unrated)
How to Steal a Million
Well, Peter O'Toole in a comedy: you must see it!!!!
5
Zorba the Greek 2005,  Unrated)
Zorba the Greek
Zorba is Anthony Quinn, and no one else...
6
The Agony and the Ecstasy ,  Unrated)
7
Ben-Hur 1959,  G)
8
Goodbye, Mr. Chips 1969,  G)
9
Cape Fear 1991,  R)
Cape Fear
Now this is a great & scary masterpiece!!!!!!!!!!!!!!!!!!
10
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
11
Hanover Street 1979,  PG)
12
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
13
Superman 1978,  PG)
14
Die Hard 1988,  R)
15
Hello, Dolly! 1969,  G)
16
Bird on a Wire 1990,  PG-13)
Bird on a Wire
another great comedy!!!!!
17
Elvis: '68 Comeback Special - Deluxe Edition ,  Unrated)
Elvis: '68 Comeback Special - Deluxe Edition
Don't miss it!
18
Elvis: Aloha from Hawaii 2004,  Unrated)
Elvis: Aloha from Hawaii
A magnificent show: ELVIS is the special effect!!!!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments