My Favorite Movies


  rowdensarah's Rating My Rating
1
Hairspray 2007,  PG)
2
High School Musical 2006,  G)
3
High School Musical 2 2007,  G)
4
The Derby Stallion 2005,  PG)
5
Miracle Run (The Unexpected Journey) 2004,  PG)
6
Step Up 2006,  PG-13)
7
Glue 2006,  Unrated)
8
Keith 2008,  PG-13)
9
Fat Albert 2004,  PG)
10
Big Fat Liar 2002,  PG)
11
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
12
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
13
The Goonies 1985,  PG)
14
Cats: The Musical 1998,  G)
15
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
16
Fat Girls 2006,  R)
17
Wedding Crashers 2005,  R)
18
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
19
The Wedding Planner 2001,  PG-13)
20
Anna and the King 1999,  PG-13)
21
Agent Cody Banks 2 - Destination London 2004,  PG)
22
Agent Cody Banks 2003,  PG)
23
I Want to Marry Ryan Banks (The Reality of Love) 2004,  PG-13)
24
Life-Size 2000,  G)
25
Flipper 1996,  PG)
26
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
27
Not Another Teen Movie 2001,  R)
28
Uptown Girls 2003,  PG-13)
29
Hackers 1995,  PG-13)
30
The Master of Disguise 2002,  PG)
31
Swimfan 2002,  PG-13)
32
Clockstoppers 2002,  PG)
33
Kicking & Screaming 2005,  PG)
34
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
35
The Calcium Kid 2004,  R)
36
Kingdom of Heaven 2005,  R)
37
Elizabethtown 2005,  PG-13)
38
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
39
Black Hawk Down 2001,  R)
40
Troy 2004,  R)
41
Ned Kelly 2004,  R)
42
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
43
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
44
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
45
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
46
Haven 2004,  R)
47
Wilde 1998,  R)
48
The Haunting 1963,  G)
49
That's So Raven - Raven's House Party 2005,  G)
50
Max Keeble's Big Move 2001,  PG)
51
Evolution 2001,  PG-13)
52
Drumline 2002,  PG-13)
53
Pride and Prejudice 2003,  PG)
54
Man of the Year 2006,  PG)
55
Robots 2005,  PG)
56
The Birdcage 1996,  R)
57
Bicentennial Man 1999,  PG)
58
Patch Adams 1998,  PG-13)
59
Flubber 1997,  PG)
60
Moscow On The Hudson 1984,  R)
61
Jack 1996,  PG-13)
62
One Hour Photo 2002,  R)
63
Toys 1992,  PG-13)
64
Cadillac Man 1990,  R)
65
Robin Williams: Live on Broadway 2002,  Unrated)
66
Happy Feet 2006,  PG)
67
RV 2006,  PG)
68
Aladdin and the King of Thieves 1999,  G)
69
Good Will Hunting 1997,  R)
70
Popeye 1980,  PG)
71
Hook 1991,  PG)
72
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
73
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
74
Jumanji 1995,  PG)
75
Aladdin 1992,  G)
76
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
77
License to Wed 2007,  PG-13)
78
Over the Hedge 2006,  PG)
79
Game Over 2005,  Unrated)
80
Spy Kids 3-D - Game Over 2003,  PG)
81
Head Over Heels 2001,  PG-13)
82
Move Over Darling 1963,  Unrated)
83
Clifford - Happy Birthday, Clifford! 2002,  Unrated)
84
Finding Nemo 2003,  G)
85
Finding Forrester 2000,  PG-13)
86
Eight Below 2006,  PG)
87
What Waits Below (Secrets of the Phantom Caverns) 1985,  PG)
88
Fire Down Below 1997,  R)
89
The Enemy Below 1957,  Unrated)
90
Uss Poseidon:Phantom Below 2005,  PG-13)
91
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
92
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
93
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
94
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
95
Barbie in the 12 Dancing Princesses 2006,  Unrated)
96
The Prince and Me 2004,  PG)
97
The Prince and Me 2 2005,  PG)
98
Prince William Prince Harry 2005,  Unrated)
99
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
100
The Prince of Egypt 1998,  PG)
101
Prince of Darkness 1987,  R)
102
Crossed Swords (The Prince and the Pauper) 1977,  PG)
103
The Nutcracker Prince 1990,  G)
104
Prince William: Future King 2001,  Unrated)
105
Dracula - Prince of Darkness 1966,  Unrated)
106
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
107
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian 2008,  PG)
108
Three Men and a Baby (3 Men and a Baby) 1987,  PG)
109
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
110
Baby Geniuses 1999,  PG)
111
Baby Boom 1987,  PG)
112
Baby - Secret of the Lost Legend 1985,  PG)
113
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
114
A Canterbury Tale 1944,  NC-17)
115
Shark Tale 2004,  PG)
116
A Summer's Tale 1996,  G)
117
Janghwa, Hongryeon (A Tale of Two Sisters) 2003,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments