Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rouellette's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
2
The Last American Virgin 1982,  R)
The Last American Virgin
This is the ultimate epitome of 80s movies! Wonderfully cheesy, but with great music! It's a must have.
3
Urban Cowboy 1980,  PG)
Urban Cowboy
Talk about a hot cowboy in some tight jeans!! Love Travolta as a country boy!
4
Saving Private Ryan 1998,  R)
5
The Matrix 1999,  R)
6
The House of Mirth 2000,  PG)
7
Philadelphia 1993,  PG-13)
8
Lipstick 1976,  R)
9
Caddyshack 1980,  R)
10
Forrest Gump 1994,  PG-13)
11
Brokeback Mountain 2005,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments