My Favorite Movies
| rosswilhh's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Malena 2000, R) |
|
| 2 |
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988, R) |
|
| 3 |
1900 (Novecento) 1976, R) |
|
| 4 |
The Legend of 1900 (La leggenda del pianista sull'oceano) 1998, R) |
|
| 5 |
2046 2004, R) |
|
| 6 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 7 |
Happy Together (Chun gwong cha sit) 1997, Unrated) |
|
| 8 |
Eros 2005, R) |
|
| 9 |
Oro, Plata, Mata 1983, Unrated) |
|
| 10 |
Himala 1983, Unrated) |
|
| 11 |
Nuan 2003, Unrated) |
|
| 12 |
Rak haeng Siam (The Love of Siam) 2007, Unrated) |
|
| 13 |
Kids 1995, NC-17) |
|
| 14 |
Le Scaphandre et le Papillon (The Diving Bell and the Butterfly) 2007, PG-13) |
|
| 15 |
Bad Education (La Mala educación) 2004, NC-17) |
|
| 16 |
Amores Perros 2000, R) |
|
| 17 |
Y Tu Mamá También 2001, R) |
|
| 18 |
Insiang 2007, Unrated) |
|
| 19 |
Babel 2006, R) |
|
| 20 |
Jay 2008, Unrated) |
|
| 21 |
Il Postino (The Postman) 1994, PG) |
|
| 22 |
Sa Pusod Ng Dagat 1998, Unrated) |
|
| 23 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 24 |
Magnifico 2003, Unrated) |
|
| 25 |
Tuhog 2001, Unrated) |






















