My Favorite Movies


  ronnwaller's Rating My Rating
1
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
2
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
3
Singin' in the Rain 1952,  G)
4
Young Frankenstein 1974,  PG)
5
Jeremiah Johnson 1972,  PG)
6
Moulin Rouge 1952,  Unrated)
7
The Lion in Winter 1968,  PG)
8
Good Will Hunting 1997,  R)
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
10
The Rose 1979,  R)
11
Legends of the Fall 1994,  R)
12
The Last Samurai 2003,  R)
13
The Green Mile 1999,  R)
14
Cold Mountain 2003,  R)
15
Spencer's Mountain 1963,  Unrated)
16
Chicago 2002,  PG-13)
17
Philadelphia 1993,  PG-13)
18
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
19
Stagecoach 1939,  Unrated)
20
Cat on a Hot Tin Roof 1958,  Unrated)
21
Cat Ballou 1965,  Unrated)
22
The Hustler 1961,  Unrated)
23
Cool Hand Luke 1967,  PG)
24
Monster's Ball 2001,  R)
25
Becket 1964,  PG-13)
26
Gladiator 2000,  R)
27
My Fair Lady 1964,  G)
28
Sergeant York 1941,  Unrated)
29
Gandhi 1982,  PG)
30
Saving Private Ryan 1998,  R)
31
West Side Story 1961,  PG)
32
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
33
Giant 1956,  G)
34
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
35
Sayonara 1957,  Unrated)
36
Patton 1970,  PG)
37
The Godfather 1972,  R)
38
Braveheart 1995,  R)
39
Tootsie 1982,  PG)
40
Cabaret 1972,  PG)
41
Arthur 1977,  PG)
42
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
43
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
44
The Silence of the Lambs 1991,  R)
45
All That Jazz 1979,  R)
46
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
47
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
48
Barabba (Barabbas) 1962,  Unrated)
49
The Magnificent Seven 1960,  R)
50
High Noon 1952,  Unrated)
51
The Old Man and the Sea 1958,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments