Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ronbeard's Rating My Rating
1
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
Dumb and Dumber
A comedy classic. You will laugh, ALOT! 4-3/4 stars
2
The Jerk 1979,  R)
The Jerk
Classic!
3
The Wrestler 2008,  R)
The Wrestler
As good as it gets. I have never seen a movie with this much raw emotion. Mickey Roarke is phenominal and the supporting actors remarkable as well. You may not like how it ends but it was real. Hauntingly raw, this movie stands alone with courage. 5 stars
4
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
Another Classic.
5
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
Comedy Classic. A must see.
6
Milk 2008,  R)
Milk
Everyone SHOULD see this movie!
Not only does it involve very important subject matter, it's also a cinematic masterpiece. 4-1/2 stars
7
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
The original 'Mock'umentary. Very funny!
8
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
There's more than meets the eye here, as its much deeper than a teen dra-medy. This is a movie about tolerance, acceptance and understanding in a very entertaining package. Comedy, Drama and 80's Pop Culture, this is a must see.
9
Rushmore 1998,  R)
Rushmore
This movie was such a breath of fresh air when it arrived on the scene. So quirky but sooo real. No fairy tales here, just (often) painful honesty.Very dry comedy, the humor is smart but very subtle. Good cast and script. Great production, direction and an amazing soundtrack. 4-1/2 stars.
10
Young@Heart 2008,  PG)
Young@Heart
You'll laugh, you'll cry and you may never look at senior citizens in the same way again. This movie will get inside you. It is a brilliant Documentary and a great work of cinema. The music's not bad either! 4 stars
11
Ghost World 2001,  R)
Ghost World
It's a shame that more people don't know of this brilliant movie.
12
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
Great movie, very interesting premise.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments