Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  romeograce's Rating My Rating
1
City of Angels 1998,  PG-13)
2
Rory O'Shea Was Here (Inside I'm Dancing) 2004,  R)
3
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
4
Ghost 1990,  PG-13)
5
Hitch 2005,  PG-13)
Hitch
I tried to use some of his lines but still never confidant to pursue with them.
6
Shallow Hal 2001,  PG-13)
7
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
The special effects and the arts of combats made this a huge hit for me.
8
The Matrix Revolutions 2003,  R)
9
The Matrix Reloaded 2003,  R)
10
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
11
XXX 2002,  PG-13)
12
Big Fish 2004,  PG-13)
13
The Day After Tomorrow 2004,  PG-13)
The Day After Tomorrow
Lots of real life features involved in this movie, makes you feel what can be done to prevent this from ever happening..
14
My Neighbor Totoro 1988,  G)
15
Dragon: The Bruce Lee Story 1993,  PG-13)
16
The Bodyguard 1992,  R)
17
Shrek 2001,  PG)
18
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
19
Forrest Gump 1994,  PG-13)
20
Once Upon a Time in China 1991,  R)
21
The Lord of the Rings 1978,  PG)
22
Beauty and the Beast 1992,  G)
23
Bring It On 2000,  PG-13)
24
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
25
My Girl 1991,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments