Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rom541's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
One of my favorites
2
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
Charlie and the Chocolate Factory
I was charmed!
3
Fight Club 1999,  R)
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
5
V for Vendetta 2006,  R)
6
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
7
Moliere (Moliere ou Le comedien malgre lui) 2007,  PG-13)
8
Hidalgo 2004,  PG-13)
9
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
Fan of JIm Carey
10
The Last Samurai 2003,  R)
11
Snatch 2001,  R)
12
Detroit Rock City 1999,  R)
13
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
14
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
15
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
16
Back to the Future 1985,  PG)
17
Back to the Future Part II 1989,  PG)
18
Back to the Future Part III 1990,  PG)
19
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
20
A Clockwork Orange 1971,  R)
21
The Crow 1994,  R)
22
The Best Man (Unhitched) 2006,  R)
23
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
24
Hook 1991,  PG)
25
Chocolat 2000,  PG-13)
26
Dead Poets Society 1989,  PG)
27
Wicker Park 2004,  PG-13)
28
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
29
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
30
Finding Neverland 2004,  PG)
31
Requiem for a Dream 2000,  R)
32
American Psycho 2000,  R)
33
Annapolis 2006,  PG-13)
34
Blood Diamond 2006,  R)
35
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004,  PG-13)
36
Hero 2002,  PG-13)
37
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
38
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
39
The Pink Panther 2006,  PG)
40
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
41
Apocalypto 2006,  R)
42
Babel 2006,  R)
43
Baramui Fighter (Fighter in the Wind) 2004,  PG)
Baramui Fighter (Fighter in the Wind)
Based on a real story!! One of greatest hero in Japanese martial arts! ooyama

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments