My Favorite Movies
Give list a short description
| rollerjade1's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Music Man 1962, G) |
|
| 2 |
Gone With the Wind 1939, G) |
|
| 3 |
The Adventures of Robin Hood 1938, PG) |
|
| 4 |
Taps 1981, PG) |
|
| 5 |
What Ever Happened to Baby Jane? 1960, Unrated) |
|
| 6 |
Cold Mountain 2003, R) |
|
| 7 |
The Birds 1963, PG-13) |
|
| 8 |
On Golden Pond 1981, PG) |
|
| 9 |
Babes In Toyland 1934, Unrated) |
|
| 10 |
Casablanca 1942, PG) |
|
| 11 |
West Side Story 1961, PG) |
|
| 12 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 13 |
The Razor's Edge 1946, Unrated) |
|
| 14 |
The Killers 1946, Unrated) |
|
| 15 |
Psycho 1960, R) |
|
| 16 |
The Enchanted Cottage 1945, Unrated) |
|
| 17 |
Seven Faces of Dr. Lao 1964, Unrated) |
|
| 18 |
Ben-Hur 1959, G) |
|
| 19 |
Conquest 1937, Unrated) |
|
| 20 |
The Most Dangerous Game 1932, Unrated) |
|
| 21 |
The Mummy's Hand 1940, Unrated) |
|
| 22 |
Grand Hotel 1932, Unrated) |
|
| 23 |
The Picture of Dorian Gray 1945, Unrated) |
|
| 24 |
Vertigo 1958, PG) |
|
| 25 |
A Streetcar Named Desire 1951, PG) |
























