My Favorite Movies


  1. rojastortu
  2. Luis Diego

A bunch of my favorite movies...

  rojastortu's Rating My Rating
1
The 400 Blows (Les Quatre cents coups) 1959,  Unrated)
The 400 Blows (Les Quatre cents coups)
Amazing! Beautiful, in its decadence context. One of the best examples of the Nouvelle Vague. Jean-Pierre Léaud is great as Antoine, maybe Truffaut's greatest achievement in directing. This movie practically left me speechless, great movie!
2
Jules and Jim 1962,  Unrated)
Jules and Jim
Three things I can say about this film: the wicked dialogue, stunning cinematography and editing, and JEANNE MOREAU! Every time she was on screen, the whole movie smiled at me. Her beautiful laugh, I'm in love with it. Her character is one of the best female characters ever on screen, with countless dimensions. Her singing for "Le tourbillon" gained my heart even more. Jeanne Moreau makes a fresh and stunning performance as Catherine in every way. Anyone could fall in love with her, and that was the idea of the movie. Overall, Truffaut made and OK job, not a very special directing achievement, but a good way to start. He had some original ideas, like stopping just over Jeanne's contagious laugh and the screen-cutting squares all over the film, an excellent job on editing. Despite there were some out-of-term camera shots and some confusing story lines, Jules et Jim has "THAT" little special that makes you love it! I repeat, maybe Jeanne Moreau has something to do with that.
3
Bande à part (Band of Outsiders) 1964,  Unrated)
Bande à part (Band of Outsiders)
I loved this film, it really inspired me in such a weird way.
4
Persona 1966,  Unrated)
Persona
It's been a while since the last time I saw this one, and after rewatching it, I can only say 1) It's Bergman's most perfect film. 2) Has 2 of the strongest performances on film. 3) Has one of the most intriguing but minimal stories. 4) Might have a thousand different interpretations. 5) Is the most amazing and highest point cinema has ever reached, if I have to choose one movie to represent everything cinema is all about, undoubtfully I would choose Persona.
5
Flesh 1968,  R)
Flesh
A movie about everything the 60's brought to us, a summary of a Warhol experience: full of sexuality, drugs, lust, and art.
A milestone for future underground filmmakers, originally shot and edited is a minimalistic way. And the cast can't get any better, full of Warhol superstars. Joe Dallesandro, Patti D'Arbanville, Candy Darling. This movie is an essential piece of art for anyone who loves the 60's.
6
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights) 1974,  NC-17)
Il fiore delle mille e una notte (Flower of the Arabian Nights) (Arabian Nights)
Such a fascinating film that depicts a world without any sexual prejudices, away from what the consuming habits that reign over the capitalist countries have formed in our minds, as well as many other social tendencies. Pasolini really was against any conventional ideas and was never afraid to tell what he think is wrong with the world. Slowly, Pasolini is becoming one of my favorite directors of all time.
7
Le Samouraï (The Godson) 1967,  PG)
Le Samouraï (The Godson)
Delon's Jeff Costello is the depiction of "coolness" on film. So simple yet such a satisfying film that you might want to watch it over and over again!
8
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether) 1960,  Unrated)
Breathless (À bout de souffle) (By a Tether)
Fantastic movie! Biggest expression of the French Nouvelle Vague! The jump-cuts, the amazingly entertaining dialogue, the realistic characters, the whole concept are just some of the things that makes this movie one of the most influential of the decade. I can even see that Arthur Penn was inspired by this to make his masterpiece Bonnie and Clyde. Jean Seberg is just gorgeous and very likeable. Jean-Paul Belmondo is also very good. A must-see.
9
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
After rewatching it, I came to the conclusion this is a musical masterpiece. I don't care what people think, this is one of the most enjoyable movies ever made, will make you sing along the whole film. I know The Beatles' performances doesn't show the best acting skill ever, but come on... it's The Beatles on screen!!! What else could you ask for? It is highly influential and raised their fame ever higher. We should all be thankful to this movie.
I would've been one of those crazy guys
10
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
Greatest Hollywood production EVER. Timeless, more than 60 years later and it's still freash to watch. Ahead of its time. Every genre posible addressed perfectly by the cast and director. The movie with most memorable quotes ever, transformed a whole culture! Humphrey Bogart practically made smoking and boozing in films to be "cool". A classic, most important movie ever, there's not enough space to finish talking about Casablanca. A must have in every film collection.
11
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948,  Unrated)
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves)
I don't really know how I waited that long until finally watching this movie. This got to be one of the most perfect, beautiful, depressing, and important movies I've seen in a long time. The very first part was so joyous I couldn't help but smiling every minute of it, even when I already knew what was about to happen. Then the movie began to depict a battle of classes and a post-war Rome full of unemployed and hopeless people. And the ending, perfectly merges
12
Memories of Underdevelopment (Memorias del subdesarrollo) 1973,  Unrated)
Memories of Underdevelopment (Memorias del subdesarrollo)
Great Latin American film that through the life of an intellectual writer and some documentary-like stories shows the post-revolution Cuban culture.
13
The Holy Mountain 1973,  R)
The Holy Mountain
Fantastic, weird, with no strings attached, Jodorowsky made a surreal masterpiece that combines blasphemous images with sexual liberations, violence, and many other aspects that really makes an impact on the audience. Loved the macabre sounds with the music that made the mood even more bizarre, there's so many things this film has that you might think for hours only about this film. Umm, and ignore the horrble Jodorowsky's accent.
14
Obchod na Korze (The Shop On Main Street) (A Shop on the High Street) 1965,  Unrated)
Obchod na Korze (The Shop On Main Street) (A Shop on the High Street)
This is one of the most simple stories involving the Holocaust, still one of the most powerful I've seen, because the characters have to prove loyalty and other values throughout the whole movie and have different textures. Ida Kaminska delievers an amazing performance that awakens from sympathy to confusion to the audience, and I think it's impossible not to fall in love with her. I wanted to hug her the whole movie. The ending is tremendously surprising and painful to watch, because I suffered with everything that was happening in the movie. Surely this is the best recommendation I've got by a flixster friend in months and I think I couldn't express my gratitude for suggesting this marvelous film.
15
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
So I decided to rewatch this film, which I have a special fondness for it because it introduced me to fully appreciate cinema a couple of years ago. And yep, it is still a masterpiece for me. Not even a second or character spare for the whole 2 hours 45 minutes. Witty and funny dialogues, this movie takes everything underground cinema brought us and so earns its title as one of the most influential movies of the 90's. It has some famous scenes like the return of dancing John Travolta and some amazing quotes. Entertaining and original, Tarantino poured all his brains and soul into this piece of work.
16
8 1/2 1963,  Unrated)
8 1/2
It's just fascinating. The whole story is great. Directing ai its best, the melding between surrealistic and realistic cinema is wonderful. There are many scenes to love, you could even chose your favorite ones. (Mines are the Harem scene, the illutionist at the party, and the first dream scene), brilliant! Fellini practically invented his whole new aesthetic rules and fights against film conventional views. Marcello Mastroianni is great as Guido, he delievers some "real" emotions in every scene he makes appearance, so as the rest of the cast. A must see for every cinema lover.

Directing: 5.5!
Acting: 5
Story: 5
Originality: 5
Visual elements: 5
Impact: 5
Enjoyment: 5
Music: 4.5
17
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
WOW! THE real Japanese epic! More than perfect, this film is one of the most beautiful, best told, most moving and effective film EVER. Not only by its amazing cinematography, but its colorful characters, they're actually alive! A battle movie that doesn't need graphic violence to be great! There's no words to describe its perfection, Akira Kurosawa is a genius.

Directing: 5
Acting: 5
Story: 5
Originality: 5
Visual elements: 5
Impact: 5
Enjoyment: 4.5
Music: 5
18
Pather Panchali (Song of the Little Road) 1955,  Unrated)
Pather Panchali (Song of the Little Road)
It may be slow, but also may be one of the most beautiful films I have ever seen... Satyajit Ray's vision of poor families in India is so deep and real you just get along with every character in the movie. Though acting is really bad in my opinion, the characters are so well developed you almost didn't notice the bad acting.
There's some scenes that dialog is substituted with just music, and it does a perfect way to transmit even more feeling than conventional words. A moving masterpiece.
19
Citizen Kane 1941,  PG)
20
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God) 1972,  R)
Aguirre, der Zorn Gottes (Aguirre, the Wrath of God)
I think I would never find the right words to express how impressed I am with this film...Klaus Kinski can be as scary and crazy as he wants to be.
21
Santa sangre (Holy Blood) 1989,  R)
Santa sangre (Holy Blood)
Simply amazing! Very surrealistic, gore, and fun! Alejandro Jodorowsky really knows how to make his type of movies!
22
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
At the moment I can't think of a movie that has so many memorable scenes as this... Marlon Brando is excellent as one of the most memorable characters ever on film. The whole cast is awesome, and Francis Ford Coppola makes one of the greatest cinematic achievements ever, so as he does 2 years later with Part II.

Directing: 5
Acting: 5
Story: 5
Originality: 4.5
Visual elements: 4.5
Impact: 5
Enjoyment: 5
Music: 5
23
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
A perfect film by Hitchcock! Beautifully crafted. Action all over the place, and the climax just blew me away. A movie abut desire lead to obsession. The transformation from "good" to the "wicked character" in the movie. One of the most beautiful cinematographies I had ever seen, and some new camera works, like the zoom-dolly combination to create that "vertigo" emotions among the audience. Hitchcock will always be remembered as a genius!

Directing: 5
Acting: 5
Story: 5
Originality: 5
Visual elements: 5
Impact: 5
Enjoyment: 4
Music: 5
24
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
25
City Lights 1931,  G)
City Lights
How could anyone NOT be in love with City Lights? A masterpiece, best of Chaplin! Who needs dialogue to prove real love? Who needs to see to fall in love? City Lights is everything anyone always wanted a romantic movie to have. Just perfect! And of course, my favorite ending of all time!

Directing: 5
Acting: 5
Story: 5
Originality: 5
Visual elements: 5
Impact: 4.5
Enjoyment: 6!
Music: 5
26
Raging Bull 1980,  R)
Raging Bull
This is why Robert De Niro stands out as my favorite actor EVER. He does a superb job in this one, along with Martin Scorsese at his best moment. Everything is just perfect in this movie. Everyone should watch it at least once.

Directing: 6!
Acting: 5.5!
Story: 4.5
Originality: 4.5
Visual elements: 5
Impact: 4.5
Enjoyment: 5
Music: 4.5
27
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
Battleship Potemkin
The birth of editing as we know it to date! A movie where the hero is the "people", the battleship is more like a collective soul of the mob. It has one of the greatest scenes on cinema, the stairs of Odessa, breathtaking and depressing to watch. Brilliant film!
28
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
The perfect musical! "Singin' in the rain" tune still lives in our minds, a very happy and warming movie that portraits transition between mute cinema to audio.
29
Psycho 1960,  R)
Psycho
Who hasn't seen the famous shower-killing scene, at least as a parody? Hitchcock's most terrifying job, scariest movie ever, it gave me the chills.
30
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
One of the greatest epics out there!! Surely English epics are the best! Great performances, specially by Peter O'Toole and Omar Sharif! With beautiful cinematography, the desert seems amazing in this movie. Also, charming and enchanting music, like a mixture between English military sounds and classic Arab music. A perfect story, in writing and directing, David Lean shows us a human side of Lawrence in his failures and victories. A movie to the history!

Directing: 5
Acting: 5
Story: 5
Originality: 5
Visual elements : 5
Impact: 5
Enjoyment: 4.5
Music: 5
31
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Wow!! The most heart-warming movie I had ever seen, and probably for my whole life... A real masterpiece about friendship and helping others. It's nearly a metaphor: we need more people like George Bailey and less like Mr. Potter. A real classic film from the US, ahead of its time, it has pop culture written all over it, so many scenes and actions present in today's TV and movies, and our lives. I just loved this movie, I had never felt so good inside and happy after watching a movie, it's just special. James Stewart is awesome. It blew me away, of how much soul this movie has. One of my favorite movies!
32
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (Olympia Part One: Festival of the Nations) 1938,  Unrated)
Olympia 1. Teil - Fest der Völker (Olympia Part One: Festival of the Nations)
The most wonderful documentary ever made... You take the first 20 minutes, and are just magical. Leni Riefenstahl used so many new techniques that seem as "normal stuff" nowadays. She kept aside the olympic activities and focused on giving it a new life as one of the most fascinating works of art. The shadows, textures, movements, camera frames, everything seems so professional and masterfully made. Some of the scenes are sublime, specially the beginning when the statues wake up into moving athletes and the ending scene of the marathon, in which you could almost feel the competitors' fatigue. Wonderful piece of art everyone should watch at least one!
33
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
This doesn't even has to be named as a "sequel", it's as amazing as the first one!! Another great cast, involving story and beautiful direction. Al Pacino does this time the role of a true psycho, consumed by power and duty. The Godfather movies are a classic in the history of cinema.
34
Metropolis 1927,  PG-13)
Metropolis
Science fiction's most influential picture, who inspired hundreds of movies even at our time, Metropolis is just GREAT!
35
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
Martin Scorsese and Robert De Niro could only make a movie like this, genius work of art.
36
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
WOW! What a great movie! Maybe one of the most entertaining movies I have seen in a while, and not being a comedy. Packed with action and great,unforgettable characters. Clint Eastwood is superb as the namless cowboy, practically setting a whole role model for westerns. Sergio Leone is awesome as director, he truly is the master of head shots, they were amazing! Some of the scenes were just beautiful, and the storytelling was great, every character was well developed with their own stories and the mixture of those was brilliant. The whole theme was very original and will stick to me forever. And last but not least, its AMAZING music, specially the main theme (which possibly ANY one could recognize even without watching the movie) is perfectly suited and one of the most beautiful tunes I had ever heard. Overall an excellent movie! I'll be looking for some more Leone's work.
37
Day for Night 1973,  PG)
Day for Night
Truffaut's masterpiece! A celebration of the magic of cinema, exploring the whole process and problems during filming schedule, passions awaken, and desperations. Beautifully crafted, great script and performances. A true film for movie-lovers!
38
Sunrise: A Song of Two Humans 1927,  Unrated)
Sunrise: A Song of Two Humans
It has some of the saddest scenes I have ever seen, and with not even a word! Then it turns to be the happiest movie ever, then it turns to be terriblly depressing, then pure joy... Could this be the first emotional rollercoaster even on cinema?
Visually stunning, with amazing music, and great performances. This is one of the best silent films I have ever seen. You should watch it at least once!
39
It Happened One Night 1934,  Unrated)
It Happened One Night
One of my favorite love stories! Simple but charming, not cheesy AT ALL, with great story and character development that keeps you entertained throughout the whole movie. Clark Gable and Claudette Colbert at their finest make this even better. Frank Capra does an amazing job in directing. My favorite scene is the one they're trying to hitchhike, brilliant and one of the funniest scenes out there! A must see for everyone! (I like to think this is one of the first chick-flicks, and inspired many of those).
40
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc) 1928,  Unrated)
The Passion of Joan of Arc (La Passion de Jeanne d'Arc)
A rare gem in classic cinema, The Passion of Joan of Arc dared to use all the magic of the movies to tell a story in a way it developed with a few scenes and characters, although its complexity. Maria Falconetti did one of the greatest performances ever, I even thought I was watching the real Joan of Arc. She felt sad, not only seemed sad, but FELT like she was the one to be tortured. She showed fear, confusion, and a hundred more emotions with no words or sound. Also, to be shot a first frame (only head) throughout 80% of the movie isn't easy, but she did her best and succeded. The story may be a little boring sometimes, but a great achievement in every aspect.
41
Wings of Desire 1987,  PG-13)
Wings of Desire
As beautiful as life itself! Honest and believable, I almost felt as reading exactly what the people were thinking. Wonderful stories between a decadence frame, when the Berlin world was facing a horrible time, people maintain their own stories and secrets. Excellent movie!
42
La Dolce Vita 1960,  Unrated)
La Dolce Vita
Very good, but still Federico Fellini had a long way to get to 8 1/2, some years after this movie. Some beautiful scenes, mostly approaching the ending, but some very dull parts also. I loved the part with the Swedish actress, very entertaining and well crafted. Also a very good story and directing, but still not his best.
43
M 1931,  Unrated)
M
Great film about an assassin and his hunting! Suspenseful and with an amazing performance by Peter Lorre. Fritz Lang does it again!
44
On the Waterfront 1954,  Unrated)
On the Waterfront
Marlon Brando is THE man!!!
45
Duck Soup 1933,  Unrated)
Duck Soup
Absolutely amazing and one of the funniest movies EVER made! Every character was hilarious, the situations seem a little off context but that makes them funny. With political issues and parody of society itself, this makes the finest movie of 1933 and one of the greatest in the 30's!
46
Sherlock Jr. 1924,  Unrated)
Sherlock Jr.
Sherlock Jr. is THE MAN!!! Could it be the beginning of action movies?? Buster Keaton is a genius!! One of the most entertaining films ever! And without any sound! Amazing! There's some scenes that will leave you open-mouthed and questioning "how they did that??" One ot the greatest American silent films ever, and one of the funniest!!
47
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
After rewatching it, I must say this is one of the greatest movies of the 70's, and of all time! One of the most influential from beginning to end, with a chilling climax that keeps you attached to your seat.
48
Manhattan 1979,  R)
Manhattan
Allen did it again, a masterpiece that enhanced the magic and romance of New York. Witty dialogue, great character development and an A-class cast makes this movie one of his finest. This is also one of the movies that inspired me the most. A movie for everyone!
49
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)
50
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age) 1930,  Unrated)
L' Âge d'Or (Age of Gold) (The Golden Age)
Despite mocking on Cristianity (most notorious on the very final scene), this is one of the most bizarre films I have ever seen. Surrealism at its best. With some sexual content, and making parody of the high-classes, this movie was one of the most scandalous movies of the time, being banned for more than 40 years! A must see.
51
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Best movie 1993. Black & white really works on this one. Steven Spielberg's greatest job 'till now, hard to watch, solidly crafted, violent and true. A really great film.
52
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
53
Annie Hall 1977,  PG)
Annie Hall
Witty, original, amazing piece of art. This movie is just hilarious, with great character development, great writing , exceptional direction by Woody Allen and unbelievable performances. Perfection on screen.
54
Safety Last! 1923,  Unrated)
Safety Last!
Amazing silent film! Hilarious from beginning to the end! I think those were awesome special effects to the date! Very original and satisfying, a movie to watch more than once!
55
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
56
The Leopard 1963,  PG)
The Leopard
Just two words that fully describe its greatness: Beautifull and Brilliant.
57
The Treasure of the Sierra Madre 1948,  Unrated)
The Treasure of the Sierra Madre
A moral journey in what greed and insecurity creates in the minds of people, driving them crazy. Describes what is like when you can't trust anybody. Good entertainment, with great performances and a not very expected ending. A good classic staring legend Humphrey Bogart. A good movie to watch any time!

Directing: 4.5
Acting: 5
Story: 5
Originality: 5
Visual elements: 4.5
Impact: 4.5
Enjoyment: 4.5
Music: 4
58
Man With the Movie Camera ,  Unrated)
59
Bambi 1942,  G)
Bambi
Absolutely on the top 3 animated movies of all time. Bambi is a movie about growing up and the bumps on the way. With some of the most amazing scenes and beautiful images, a magestic musical background, unforgettable characters. It is the most mature Disney movie ever made, with topics so shocking that I stood frozen for a moment. The mother´s death is very dramatic, but the scene when the hunters are at the forest at the ending steals the show. I can´t stop thinking about that "suicidal" pheasant...
An exploration on new animation techniques, a marvelous story... Bambi shows the best of Mr. Walt Disney.

PS: I thought Flower was a female throughout the whole movie, until the end... lol.
60
Yojimbo 1961,  Unrated)
Yojimbo
Toshiro Mifune makes Clint Eastwood look like a baby. He is the best Japanese actor ever! This movie was so awesome, the character of Mifune is so complex and entertaining. Visually breathtaking, as every Kurosawa film...
61
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
The Bride of Frankenstein
Impressive horror movie! Stunning/creepy cinematography, great character development, scary directing, smashing performances by Boris Karloff and Elsa Lanchester. This is what a classic really is! Great special effects considering the time. And the ending is what makes this from a good movie to a great movie!! I bet you didn't see what is going to happen at the end!
It reminded me to E.T., to religion and the whole "accept people for who they are" stuff. This is a movie to last forever in history.

Directing: 5
Acting: 5
Story: 5
Originality: 4.5
Visual elements(effects): 4.5
Impact: 5
Enjoyment: 4.5
Music: 4.5
62
The Graduate 1967,  PG)
The Graduate
A very special little film. A true classic of the 60's, a movie about youth and with pop culture written all over. With excellent songs by Simon and Garfunkel, great performances by the whole cast, excellent directing by Mike Nichols, a very innovative and original film that stays up to date even this year. Almost a transition between the American-dream era of the 60's, to the sexual revolution-drug abuse lake 60's-70's. It changed cinema in a huge way, like a bridge... over troubled waters... "Plastics!"

Directing: 5
Acting: 4.5
Story: 4.5
Originality: 5
Visual elements: 5
Impact: 5
Enjoyment: 5
Music: 5
63
The General 1926,  Unrated)
The General
Esencial Buster Keaton
64
Smultronstället (Wild Strawberries) 1957,  Unrated)
Smultronstället (Wild Strawberries)
A very moving and symbolic film by Bergman! I loved the mixture between some sureal imagery and the modernity of the film's story.
65
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander) 1982,  R)
Fanny och Alexander (Fanny and Alexander)
What a magnificent film! Pure Bergman magic (specially to the end), stunning cinematography and great performances! A very powerfull story, containing Bergman's favorite subjects such as death, relationships and changes. A surprising film, with some unexpected twists. Perfect! A classic!

Directing: 5
Acting: 4.5
Story: 5
Originality: 4.5
Visual elements: 5
Impact: 4
Enjoyment: 4.5
Music: 4.5
66
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
67
The Seventh Seal ,  Unrated)
68
The Elephant Man 1980,  PG)
The Elephant Man
David Lynch's masterpiece! A very sad story, of what people do to those who are different, and a story about greed and money-making no matter what. With great performances by John Hurt and Anthony Hopkins, excellent directing, cinematography (black and white) and striking music. The Elephant Man is a classic of surrealistic American cinema!
69
Blade Runner 1982,  R)
70
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
The perfect story about love, war, bravery, and above all a woman "spirited away" to save her legacy. A brilliant movie in every aspect, a must se for everyone.
71
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
72
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Best movie 1990. Sick, brilliant, beautiful. This film is almost perfect, Martin Scorsese, along with Robert De Niro, Ray Liotta, Joe Pesci, Lorraine Bracco, and the rest of the cast surprises the audience with the fantastic mob story.
73
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
74
The Apartment 1960,  Unrated)
The Apartment
A classic by Billy Wilder. A bittersweet comedy about a man seeking success in his career at any cost, and the complications of it. Excellent character development, a genius script and sublime direction makes this a perfect love story, not being a love story! A movie for all ages and will maintain its position throughout the years to come.
75
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
One of the greatest adventure films out there! Action-packed, with unforgettable scenes and characters. With a very deep explorations on human kind, religion and anti-Nazi ideals.
76
Bonnie and Clyde 1967,  R)
Bonnie and Clyde
WOW! Violence and love in one perfect movie. Warren Beatty and Faye Dunaway are amazing as a couple. Influential even to date, the heroes are the "bad guys" of the movie, how about that? With sexual themes and violent scenes that you wouldn't believe it was made in 1967! Beautiful face shots and cinematography was wonderful.
The whole cast is great, and I mean Estelle Parsons, Gene Hackman, Gene Wilder and the other actors and actresses.
And the end I think I would never get it off my head, depressing and crazy, a great ending to a nearly perfect film!
77
Blow-Up 1966,  Unrated)
Blow-Up
Though its story is not interesting in some moments, it's visually FANTASTIC. Swinging London is presented perfectly, it goes through the empty space in modeling and all that stuff. Also presents Vanessa Redgrave as beautiful as she could ever be, I just loved her in this film.
78
Barry Lyndon 1975,  PG)
Barry Lyndon
Stanley Kubrick is a genius! There was nothing he could not possibly do! Sci-fi, terror, comedy, and now a romantic tragedy! I could say this movie has the best cinematography I had ever seen, nearly 90% of the scenes were like watching a painting. The whole art direction, the costumes and the whole mood was amazing. The story was great, and though many events were happening, it did flow gently and not missing any detail to show the main storyline. I just can say, this is my second favorite Kubrick film ever!
79
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma) 1979,  NC-17)
Salo (Salò o le 120 giornate di Sodoma)
I'll give this a 5 star rating because, although the story is nothing else than torturing and depravity all around, it really works out. Right now I feel sick, I feel bad about myself for even watching this piece of junk, I want to hit somebody, I want to cry and possibly won't eat today... But hey, that was the idea of the film! And it absolutely made me feel exactly how Pasolini would like us to feel about fascism and depravity.
The movie itself is so originally crafted, has some shocking scenes there, characters make you feel different emotions, and the last scene, oh my... I couldn't help but cover my eyes haha I know I'm a little sissy when it comes to bloody stuff, but I have to say this must be one of the most important movies of the 70's.
80
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
A true experience when the writter, director, and performers are in a great mood. Anthony Hopkins and Jodie Foster are perfect as the characters, and Jonathan Demme can't get you out of your seat. Best movie 1991... and maybe the best thriller out there! I applaud the whole cast and crew for their audacity in managing the emotions of people and controlling the nerves of the viewer to create one of the most emblematic film of the 90's.
81
Brazil 1985,  R)
Brazil
Brazil, one of the most complex and complete movies of all time! Who could think a Sci-fic would also be a comedy, an action flick, a romantic movie, and a drama; and still be spectacular!?! A surreal journey through some memorable scenes of classic cinema, such as Metropolis and Battleship Potemkin. A masterpiece about corruption, bureocracy, the wish for youth, love, family, depression, insanity and the magic of dreams! One of those perfect movies that should last forever and ever! The movie V for Vendetta wanted to be, but didn't even reached his toes. EXCELLENT!! Highly recommended.
82
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
The perfect story about childhood innocence and the magic of dreams...
83
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
A masterpiece on the horrors of war, with a GREAT cinematography, directing and performances!

Directing: 5
Acting: 4.5
Story: 5
Originality: 5
Visual elements : 5
Impact: 5
Enjoyment: 4
Music: 5
84
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
Perfectly directed, written and filmed, with great cinematography and edited to perfection. The performances are beyond great, specially Tommy Lee Jones and Javier Bardem, who makes one of the creepiest characters in years. He keeps so calmed and serious that even gives you the chills, being such a wall where you can't see what's going on through his mind is disturbing, and the way he kills merciless makes him a great character (along with his hairstyle...)
I think I finally got the message of the film: the world isn't the same as it was years before, violence isn't the same and problems aren't the same. And the old men (for example, the police Ed Tom Bell) can understand it better because he has lived the change.
The Coen brothers practically invented a genre, kind of a Neo-Western, in which the bad guy pursuits the good guy, moved by greed and insanity. A Masterpiece!

Just rewatched this film, and yeah... it is still a masterpiece.
85
Pinocchio 1940,  G)
Pinocchio
One of those strange cases in which an animated movie 70 years old impresses the viewer. Original, freaky, hilarious, everything you could possibly wish for in a movie.
86
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Truly deserved the 5 big awards for best film, actor, actress, director and script. A strong film in every aspect, shocking and beautiful.
87
Blue Velvet 1986,  R)
Blue Velvet
Something the world would never see again, one of a kind.
88
The Gold Rush 1925,  Unrated)
The Gold Rush
Funny masterpiece, Charles Chaplin is the king of comedy.
89
Hable con Ella (Talk to Her) 2002,  R)
Hable con Ella (Talk to Her)
One of the Best movies in the 21 century so far, pure brilliance in every aspect. Best movie 2002.
90
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover 1989,  NC-17)
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
A masterpiece in every sense of the word. With quirky and odd characters, amazing writing, great performances by Michael Gambon and Helen Mirren specially, The mood is disturbing and a bit grotesque, I loved the way colors were almost a character, even their costumes change from room to room to keep the same color pattern (by the way, amazing costumes). The music was amazing as well. Actually, everything in this film was so perfect there's no way I could give it less than the 5 stars it deserves!
91
Das Cabinet des Dr. Caligari. (The Cabinet of Dr. Caligari) 1920,  Unrated)
92
Fargo 1996,  R)
93
Le Voyage dans la lune (A Trip to the Moon) 1902,  Unrated)
94
Jaws 1975,  PG)
95
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
Snow White and the Seven Dwarfs
Re-watched it this night, after more than 10 years since the last time I saw it when I was a kid... And I must say this is one of the most magical movies I have ever seen. Almost every scene has become a classic and a signature everyone would recognize. This movie is so special (main reason: first feature animated film ever made) - made more than 70 years ago and still alive in everyone's minds.
96
Smiles Of A Summer Night 1955,  Unrated)
Smiles Of A Summer Night
Another excellent film by Bergman!! A movie about the battle of the sexes, which sometimes avoided uncomfortable themes or taboos and told the story straight without missing any detail. One of the bitchiest movies out there, it almost made me remember All About Eve, because it described what some women may do to achieve what they want. This time, they're after men, almost placing them as objects of desire than like a "person". It plays with emotions, and shows some great performances by Gunnar Björnstrand and Eva Dahlbeck. This movie really was ahead of its time! Another theme was adultery, treated in a way very particular. There were many cases of adultery, and the one more surprising was by the preacher boy, who dedicated his life to God. So, it give him a human characteristic, the desire for sex, which not even his theology career may take away from him. Virginity: and the way characters react to it, if they're not virgin they enjoy sex... if they are virgin, can only think of ways to get rid of it and trying to take fears away. And finally, the roulette scene was genius, it had me tied to my seat waiting for something to happen. An excellent film that explores some aspects of human nature, separately for men and for women,
97
All About Eve 1950,  PG)
All About Eve
Bette Davis shines by herself in this movie, it is a great entertainment to watch her perform!
98
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
First attempt of an all-digital made motion picture and it totally worked out! The whole package is great, the characters are unforgettable, the story is awesome, music is excellent. Everything with Toy Story is just so right! An instant classic, best movie 1995!!
99
A Streetcar Named Desire 1951,  PG)
100
King Kong 1933,  Unrated)
King Kong
What can I say? One of the most original classics of the 30's, the idea still remains fresh to date (example, the 2005 version directed by Peter Jackson). Although the effects seem very poor in comparison to recent ones, the movie is well action-packed and keeps you attached to your seat. I only had a problem with two things... I think the performances were terrible, and the script could've been better. But it still has a memorable quote: "Oh, no, it wasn't the airplanes. It was Beauty killed the Beast." A great effort and a huge achievement in cinema.

PS: I still feel sorry for poor Kong :-(...
101
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Excellent action film packed with great directing, writing, music, editing and special effects. Best movie 2003.
102
Aliens 1986,  R)
Aliens
WOW! What a great film! Even better than the first one! It is moving, it is scary, it is action packed.. it has everything you could ever imagine! Full of suspense and problems, one after the other and so on to the end of the movie! Fantastically directed by James Cameron, I think no other director could have done it better, he's the master of action-full-of-special-effects flicks! Sigourney Weaver is amazing as always, so as the rest of the cast. The creatures are amazing also, with some great unforgettable scenes, just incredible...

Directing: 5
Acting: 5
Story: 5
Originality: 4.5
Visual elements : 5
Impact: 5
Enjoyment: 5
Music: 4.5
103
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Probably one of the most moving films ever made. A true celebration of youth, friendship and the magic of cinema, as the tagline says. The character's best moments were lived enjoying those elements, although his career is successful he really loved his back years in Sicily, with Alfredo, the Nuovo cinema paradiso, and Elena. Every time is watch this movie I can't help to thank cinema for those magic moments it creates in our lives!
104
Stalker 1979,  Unrated)
Stalker
There it is, a great sci-fi film with no special effects at all. Beautifully shot, with some of the most amazing face-frames since Ingmar Bergman's Persona. I also loved the way most of the movie, the characters are seen from behind. Slow-paced, but that's what makes it a beautiful film, with amazing scenes.
105
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
Oh my God!!! One of the most amazing horror movies out there, the most influential ever, the best low-budget movie, the scariest zombie film, so many things this movie has!! It totally freaked me out, and blew me away with its genius. Probably my favorite horror movie (though not the best), a classic forever and ever!
106
Finding Nemo 2003,  G)
107
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
The Purple Rose of Cairo
Wonderful movie about the results of life choices. The battle between fiction and reality, from choosing wealth and fame or romanticism. Great writing, great performances and a surprising ending.

Directing: 4.5
Acting: 4.5
Story: 5
Originality: 5
Visual elements: 5
Impact: 4.5
Enjoyment: 5
Music: 4.5
108
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
A perfect example when both the book and the film may be EXCELLENT! Soemthing only Stanley Kubrick with his huge imagination could have put on a movie! Malcolm McDowell is awesome as Alex DeLarge!
109
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain)
Best movie 2001. It really taught me to appreciate little good things in life. Amelie stands out as a beautiful film in every aspect.
110
Who's Afraid of Virginia Woolf? 1966,  R)
111
Spirited Away 2001,  PG)
112
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies) 1988,  Unrated)
Hotaru no haka (Grave of the Fireflies)
Oh my God, I can't believe that the saddest movie I have ever seen is animated! The first scene is also the most impressive attack scene ever seen. This movie was so tragic, I think I wouldn't smile for about an hour after seeing this movie! Visual masterpiece, I loved the idea of the fireflies that die so young and linking it to Setsuko, who at the end seems to have her own glow. Very good.
113
Little Miss Sunshine 2006,  R)
114
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
115
Cidade de Deus (City of God) 2002,  R)
Cidade de Deus (City of God)
Surprisingly psycothic and powerful film, set in the favelas in Brasil. Very harsh to watch, but escential drama.
116
Eraserhead 1977,  R)
Eraserhead
An all-time beginners-surreal film. Very weird and actually scary, Lynch placed himself in the map of great directors with this one. The characters were very bizarre, the lady with the big cheeks freaked me out!
Suddenly blackening the screen was a great resource Lynch used, because every time this black screen appeared, I was scared of what new weird image would pop-out in front of me.
Lynch explored with this one to start a prolific career in surreal cinema.
117
L'Atalante 1934,  Unrated)
L'Atalante
So simple and a story with nothing new to offer, but yet so sweet and sensual I was totally impressed. The characters were amazing, Dita Parlo was adorable. The aesthetic elements of classic silent films and the poetic mood makes it really easy to fall in love with the movie.
118
Chungking Express 1994,  PG-13)
Chungking Express
So electrifying, full of life and beautiful that makes it impossible not to enjoy it from the beginning to the end.
119
Ostre Sledované Vlaky (Closely Watched Trains) 1966,  Unrated)
Ostre Sledované Vlaky (Closely Watched Trains)
This has to be one of the most beautiful movies I've seen, both in the story and visually. Really sexy yet very tragic, the characters are very likeable and you would always want to know what is going to happen to them. I'll say it again: visually stunning!
120
La Strada (The Road) 1954,  PG)
La Strada (The Road)
I had no idea this movie is so depressing. Giulietta Masina makes a naive and childish character that reaches a strange level of "cuteness". Fellini gets out the film some horrible facts of humanity and knows how to grab you, even if you are already suffering, binding you to watch the whole film until the very end. An achievement on Italian cinema, and one of Fellini's most enduring productions.
121
Léolo 1993,  Unrated)
Léolo
Amazing.
122
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
Princess Mononoke (Mononoke-hime)
No doubt Miyazaki is one of the most influential directors of the past years and it completely shows on Mononoke-hime. A violent, magical and beautiful movie with a strong environmental message that will never be outdated. A film to love.
123
El Topo 1971,  Unrated)
El Topo
Oh, yes! An allegorical representation of Western civilization by master Jodorowksy! Full of blood, and violence, and sex, and symbolisms, amazing surrealistic film the way only this director can do it!
124
Machuca 2004,  Unrated)
Machuca
Boy learns a new lesson: no matter how we desperately wish the world to be, humanity is shit and it will never EVER change. A depressing fact. No faith in humanity, after 38 years, everything remains the same as it used to be. Beautiful movie, though.
125
Maria Candelaria (Xochimilco) 1944,  Unrated)
Maria Candelaria (Xochimilco)
Is it just a representation or a more critical approach to ultra-conservative extremely-religious "Machismo" societies in Latin America during the last century?
A beautiful and depressing story about a woman tortured because of her mother's past.
126
Akira 1988,  R)
Akira
The revolution will not be televised.
127
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine) 1993,  R)
Ba wang bie ji (Farewell My Concubine)
An epic with dreamlike cinematography, excessive costumes and art direction, portraying political turmoils in China during the XX century.
128
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete)
Crazy, indeed.
129
Los Olvidados (The Young and the Damned) 1950,  Unrated)
Los Olvidados (The Young and the Damned)
Fucking masterpiece.
130
A Brighter Summer Day 1991,  Unrated)
A Brighter Summer Day
The lost 4-hour long Chinese epic that can only be found on google video, is a summary of everything cinema is all about. A cruel and captivating story about growing up in a hostile environment.
131
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind)
An epic like no others. Non-stop action with an environmental and peaceful message that will stick to you for a long time.
132
Dawn of the Dead 1978,  R)
133
La Ciénaga 2001,  R)
La Ciénaga
Magnificent portrayal of modern middle-class families in Latin America, through the lifes of two desperate women and their surroundings.
134
The Discreet Charm Of The Bourgeoisie (Le Charme Discret de la Bourgeoisie) 1972,  PG)
135
Melancholia 2011,  R)
Melancholia
I'm pretty sure this will stand up as one of the "must-see" movies of 2011 for future generations. A very original way of representing depression and emotional break-downs. One of the best cast ensembles of the past years, Gainsbourg, Dunst, Sutherland, and all the other actors and actresses are terrific in their roles.
136
Drive 2011,  R)
Drive
This shows that an action film doesn't necessarily has to be dumb. Ryan Gosling is amazing, as usually, and thus far has done my favorite male performance of the year, for a second year in a row! Carey Mulligan is really good too. Nicolas Winding Refn made one of the finest jobs directing a very simple movie into a whole complex action film. The cinematography is divine and the music is amazing. One of the best movies of the year, for sure.
137
A Separation 2011,  PG-13)
A Separation
Intense film with a lot of plots that will keep you at the edge of your seat. Performances can't get better than this, perfect cast ensemble.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments