My Favorite Movies
films that have somthing to say and not just mindless volence
| roisindubh73's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
16 Years of Alcohol 2003, R) |
|
| 2 |
Little Miss Sunshine 2006, R) |
|
| 3 |
Crash 2005, R) |
|
| 4 |
Braveheart 1995, R)
people who bought the dvd check oot the commentry very funny esp the bit were the englishman ends up on the stake im a scouser and celt loved it liverpool is nr the irish sea nae the english channel!!! scots and irish blood on both sides and boiled when saw this!! even tho in in parts it was inacurate very good mel but put another shrimp on the barby bloody tourists lol only joking mel lol |
|
| 5 |
The Wind That Shakes the Barley 2006, PG-13) |
|
| 6 |
In the Name of the Father 1993, R) |
|
| 7 |
Man on Fire 2004, R) |
|
| 8 |
Michael Collins 1996, R)
dispite its being historically inacurate in parts neil jordan has done alot of good films alot i havent see but this one is a must see whatever ur poltical beliefs that ireland shoud stay part of irish land mass in which i do believe in and my right hand goes up to that and we all know julia roberts cant do a irish accent lol" |
|
| 9 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 10 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 11 |
Munich 2005, R) |
|
| 12 |
Dumb and Dumber 1997, PG-13) |
|
| 13 |
The Last King of Scotland 2006, R) |
|
| 14 |
Days of Glory (Indigenes) 2006, R) |
|
| 15 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 16 |
Marilyn Hotchkiss' Ballroom Dancing & Charm School 2006, PG-13) |
|
| 17 |
The Notebook 2004, PG-13) |

















