My Favorite Movies


  roguegirl's Rating My Rating
1
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
2
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
one of the best movies i've seen. killer acting!
3
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
this movie rocks! its actually worth buying!
4
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
this part is better than the first one.
5
Troy 2004,  R)
Troy
the best war movie ever!
6
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
7
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
8
After the Sunset 2004,  PG-13)
9
The Family Stone 2005,  PG-13)
The Family Stone
i loved the twist in the end
10
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
The code is finally broken huh!?
11
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
The Red Violin (Le violon rouge)
very interesting...especially if u r into music
12
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants) 2003,  R)
Love Me If You Dare (Jeux d'enfants)
fun N cute!
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
This is such a great movie. i could watch this over and over again!
14
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
This is one of my favourite teen movies. The cast is awesome and the movie is filled with wittiness. hehe
15
Trapped 2002,  R)
16
Aeon Flux 2005,  PG-13)
Aeon Flux
the story is nice
17
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
The Sisterhood of the Traveling Pants
one of the best girly movies!
18
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
19
Van Helsing 2004,  PG-13)
Van Helsing
The Devil May Cry fans will love this one (i think)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments