My Favorite Movies
These are my all-time favorites. They aren't the best movies ever made, but they are the ones I can watch again at any time.
| rodhilton's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 2 |
This Is Spinal Tap 1984, R) |
|
| 3 |
The Truman Show 1998, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977, PG) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
Being John Malkovich 1999, R) |
|
| 7 |
RoboCop 1987, R) |
|
| 8 |
Batman Begins 2005, PG-13) |
|
| 9 |
Groundhog Day 1993, PG) |
|
| 10 |
Ghostbusters 1984, PG) |
|
| 11 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 12 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 13 |
Office Space 1999, R) |
|
| 14 |
Heat 1995, R) |
|
| 15 |
Planes, Trains and Automobiles 1987, R) |
|
| 16 |
National Lampoon's Christmas Vacation 1989, PG-13) |
|
| 17 |
Airplane! 1980, PG) |

















