My Favorite Movies
Give list a short description
| rockstardani's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Monster House 2006, PG) |
|
| 2 |
Step Up 2006, PG-13) |
|
| 3 |
The Spongebob Squarepants Movie 2004, PG) |
|
| 4 |
Eight Below 2006, PG) |
|
| 5 |
Monsters, Inc. 2001, G) |
|
| 6 |
Flushed Away 2006, PG) |
|
| 7 |
Open Season 2006, PG) |
|
| 8 |
How to Eat Fried Worms 2006, PG) |
|
| 9 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 10 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 11 |
Charlie and the Chocolate Factory 2005, PG) |
|
| 12 |
Stormbreaker (Alex Rider: Operation Stormbreaker) 2006, PG) |
|
| 13 |
The Shaggy Dog 2006, PG) |
|
| 14 |
Over the Hedge 2006, PG) |
|
| 15 |
Robots 2005, PG) |
|
| 16 |
Finding Nemo 2003, G) |
|
| 17 |
Ice Age 2002, PG) |
|
| 18 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 19 |
Chicken Little 2005, G) |
|
| 20 |
The Polar Express 2004, G) |
|
| 21 |
National Treasure 2004, PG) |
|
| 22 |
Final Destination 2000, R) |
|
| 23 |
She's the Man 2006, PG-13) |
|
| 24 |
Meet the Robinsons 2007, G) |
|
| 25 |
Recess: School's Out 2001, G) |
|
| 26 |
Zoom 2006, PG) |
|
| 27 |
Eragon 2006, PG) |
|
| 28 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 29 |
A Sound of Thunder 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Premonition 2007, PG-13) |
|
| 31 |
The Simpsons Movie 2007, PG-13) |
|
| 32 |
Happy Feet 2006, PG) |
|
| 33 |
Mr. Bean's Holiday 2007, G) |
|
| 34 |
28 Weeks Later... 2007, R) |
|
| 35 |
Garfield - The Movie 2004, PG) |
|
| 36 |
Hairspray 2007, PG) |
|
| 37 |
Brother Bear 2003, G) |
|
| 38 |
Are We There Yet? 2003, PG) |
|
| 39 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 40 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 41 |
Daddy Day Care 2003, PG) |
|
| 42 |
School of Rock 2003, PG-13) |
|
| 43 |
Hot Fuzz 2006, R) |
|
| 44 |
Ratatouille 2007, G) |
|
| 45 |
Transformers 2007, PG-13) |
|
| 46 |
Shrek 2001, PG)
Shrek is a sign that animated movies have grown up, but still retain the kid inside them. Informed by the sophisticated skepticism of recent animation products from "The Simpsons" to "South Park," SHREK harkens back to great classics of children's animation to weave a traditional fairy tale, with a contemporary spin. It's a strange day in Toonland when a misunderstood and lovable ogre agrees to rescue a princess for a self-absorbed nobleman, with a wise-cracking jack ass in tow. |
|
| 47 |
Spider-Man 2002, PG-13) |
|
| 48 |
RV 2006, PG) |
|
| 49 |
Good Boy! 2003, PG) |
|
| 50 |
The Host (Gwoemul) 2006, R) |
|
| 51 |
The Golden Compass 2007, PG-13) |
|
| 52 |
Wild Hogs 2007, PG-13) |
|
| 53 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 54 |
WALL-E 2008, G) |
|
| 55 |
High School Musical 2006, G) |
|
| 56 |
Georgia Rule 2007, R) |
|
| 57 |
Racing Stripes 2005, PG) |
|
| 58 |
Surf's Up 2007, PG) |
|
| 59 |
Kung Fu Panda 2008, PG) |
|
| 60 |
Space Chimps 2008, G) |
|
| 61 |
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984, PG) |
|
| 62 |
Bee Movie 2007, PG) |
|
| 63 |
I Know What You Did Last Summer 1997, R) |
|
| 64 |
Candyman 1992, R) |
|
| 65 |
Nancy Drew 2007, PG) |
|
| 66 |
Camp Rock 2008, G) |
|
| 67 |
Minutemen 2008, Unrated)
The actors are charming, talented, and convincing in these roles. The general plot isn't original (time travel is so overdone!) but the ideas geared towards the movie are brilliant. It has a pretty good script with a decent amount of jokes and overall good natured humor. It tackles a typical theme of being comfortable in your skin and being honest with yourself in a unique and colorful manner. I love this movie! |
|
| 68 |
Short Circuit 1986, PG)
No film has changed American culture more than short circuit. This movie touched on almost every issue that we hold sacred. From what makes a real person, to love, to prejudice. |
|
| 69 |
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008, G) |
|
| 70 |
Mr. Magorium's Wonder Emporium 2007, G) |
|
| 71 |
Journey to the Center of the Earth 2008, PG) |
|
| 72 |
Iron Man 2008, PG-13) |
|
| 73 |
Harold & Kumar Go to White Castle 2004, R) |
|
| 74 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 75 |
College Road Trip 2008, G) |
|
| 76 |
Rock Star 2001, R) |
|
| 77 |
Speed Racer 2008, PG) |
|
| 78 |
Mad Money 2008, PG-13) |
|
| 79 |
27 Dresses 2008, PG-13) |
|
| 80 |
The Water Horse: Legend of the Deep 2007, PG) |
|
| 81 |
The Wisher (Spliced) 2002, R) |
|
| 82 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 83 |
Arthur and the Invisibles (Arthur and the Minimoys) 2006, PG) |
|
| 84 |
Roxy Hunter and the Mystery of the Moody Ghost 2007, G) |
|
| 85 |
TMNT 2007, PG) |
|
| 86 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 87 |
Meet Dave 2008, PG) |
|
| 88 |
You Don't Mess with the Zohan 2008, PG-13) |
|
| 89 |
Kangaroo Jack 2003, PG) |
|
| 90 |
Barnyard: The Original Party Animals 2006, PG) |
|
| 91 |
Chicken Run 2000, G) |
|
| 92 |
Cabin Fever 2002, R) |
|
| 93 |
The Mummy 1999, PG-13) |
|
| 94 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 95 |
300 2007, R) |
|
| 96 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 97 |
Cloverfield 2008, PG-13) |
|
| 98 |
Friday the 13th 1980, R) |
|
| 99 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 100 |
Wayne's World 1992, PG-13) |
|
| 101 |
Scary Movie 2000, R) |
|
| 102 |
I Am Legend 2007, PG-13) |
|
| 103 |
The Strangers 2008, R) |
|
| 104 |
One Missed Call 2007, PG-13) |
|
| 105 |
Mirrors 2008, R) |
|
| 106 |
The Eye 2008, PG-13) |
|
| 107 |
Outpost 2008, R) |
|
| 108 |
You Belong to Me 2007, Unrated) |
|
| 109 |
Shutter 2008, PG-13) |
|
| 110 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |














































































































