close [×]

Dear Flixster Community,

After seven fabulous years with you all, we are sorry to let you know that we're going to be retiring the Flixster Community site on September 30, 2014. Please note that you can still access your ratings, reviews, and quizzes on Flixster and Rotten Tomatoes using your same login. We have had so much fun building this community with you.

Thanks for all the memories,
Flixster

My Favorite Movies


  rocketnumber09's Rating My Rating
1
Raiders of the Lost Ark 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark
My favorite movie of all time. Period. It's a perfectly balanced film, one that contains all of those elements necessary for a great, timeless, entertaining flick. Simply flawless.
2
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
I grew up with this film, and now, as an adult, it's one of my all time favorites. Easily the best film of the entire saga.
3
The Good, the Bad and the Ugly 1966,  R)
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Hell yes! A fantastical, epic beginning to a great film trilogy. My personal favorite of the three, followed closely by 'Return of the King.'
5
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
6
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
A fantastic Hitchcock film. James Stewart is great.
7
The Godfather, Part II 1974,  R)
8
The Shining 1980,  R)
9
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
10
Monty Python and the Holy Grail 1975,  PG)
11
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
Scorsese. DeNiro. Pesci. Liotta. Killer soundtrack. Fantastic film.
12
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Kurosawa's undisputed masterpiece.
13
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
14
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
15
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
16
Back to the Future 1985,  PG)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
18
Brazil 1985,  R)
Brazil
Now this is what I'm talking about. Terry Gilliam's best film, far and away. Quirky, fun, meaningful ... it has every essential Gilliam element.
19
Chinatown 1974,  R)
20
Aliens 1986,  R)
21
Psycho 1960,  R)
22
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
23
The Bridge on the River Kwai 1957,  PG)
The Bridge on the River Kwai
This early David Lean epic is second only to 'Lawrence of Arabia.' Superb performances, iconic cinematography and one of the greatest endings in cinema history.

"Madness ... madness."
24
Once Upon a Time in the West 1968,  PG-13)
Once Upon a Time in the West
The second greatest western of all time. Leone as a cinematographer is really at the top of his game here.
25
Full Metal Jacket 1987,  R)
26
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
The second best Indiana Jones flick.

Translation? AWESOME.
27
The Magnificent Seven 1960,  R)
28
Taxi Driver 1976,  R)
29
Modern Times 1936,  G)
Modern Times
My favorite Chaplin film. I was lucky enough to see this on the big screen at my local art-house theater. Fantastic, funny, heartwarming. Chaplin is amazing.
30
Raging Bull 1980,  R)
31
The Abyss 1989,  PG-13)
32
8 1/2 1963,  Unrated)
33
The Shawshank Redemption 1994,  R)
34
Predator 1987,  R)
35
Road to Perdition 2002,  R)
36
Shaun of the Dead 2004,  R)
37
Die Hard 1988,  R)
38
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
39
The Matrix 1999,  R)
40
Unbreakable 2000,  PG-13)
41
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
A fun, no-holds-barred gore fest of epic proportions. Bruce Campbell is friggin' man.
42
Ed Wood 1994,  R)
43
Metropolis 1927,  PG-13)
44
The Seventh Seal ,  Unrated)
45
Stand by Me 1986,  R)
46
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
Pee-wee's Big Adventure
Ah, a comedy classic! It's actually one of my favorite Burton films, being just slightly edged out by "Ed Wood."
47
The Maltese Falcon 1941,  PG)
48
Rope 1948,  PG)
49
Dawn of the Dead 1979,  R)
Dawn of the Dead
Now this is the ultimate zombie flick. Romero is God.
50
Spirited Away 2001,  PG)
51
From Russia With Love 1964,  PG)
52
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
53
Young Frankenstein 1974,  PG)
54
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
Butch Cassidy and the Sundance Kid
Part gritty western, part buddy flick. Newman and Redford are fantastic as the bank-robbing, safe-cracking duo Butch Cassidy and the Sundance Kid. The soundtrack, sepia-toned shots and final shootout are legendary.
55
American Psycho 2000,  R)
56
Saving Private Ryan 1998,  R)
57
The Incredibles 2004,  PG)
58
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
59
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  PG)
60
Jason and the Argonauts 1963,  G)
Jason and the Argonauts
Special effects master Ray Harryhausen hits his peak with this film, featuring some of the most iconic scenes in all of cinema.
61
North by Northwest 1959,  Unrated)
62
Reservoir Dogs 1992,  R)
63
The Big Lebowski 1998,  R)
64
Mystery Science Theater 3000: The Movie 1996,  PG-13)
65
Run Lola Run (Lola rennt) 1999,  R)
66
No Country for Old Men 2007,  R)
No Country for Old Men
In-fucking-credible. A quiet, somber drama sporting intense dialogue, fantastic visuals and one of the most honestly chilling villains in recent cinematic history. This is a rare treat.
67
Almost Famous 2000,  R)
68
American Movie 1999,  R)
American Movie
A truly heartwarming documentary about a guy who will probably never make it to Hollywood (but puts his all into getting there) and his rehabilated-druggie best friend who set out to make the greatest independent horror film of all time. A must-see for anyone whose every had a dream. Sorry, that was cheezy.
69
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
70
Children of Men 2006,  R)
71
Evil Dead 2 1987,  R)
72
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
73
Night of the Living Dead 1968,  R)
74
Heat 1995,  R)
75
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
The best comic book adaptation to date. Period.
76
Office Space 1999,  R)
77
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
78
THX 1138 1971,  PG)
79
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
One of the best animated films EVAH.
80
Brick 2006,  R)
Brick
Easily one of my favorite films of the past decade, Brick is a gumshoe noir set in a Southern Californian high school. Everything about this flick is just fantastic: the language, the archetype noir characters, the mindblowing cinematography ... this is a brilliant, brilliant film by relative newcomer Rian Johnson.
81
Gladiator 2000,  R)
82
Silverado 1985,  PG-13)
Silverado
One of the last great westerns, true the vein of the classics. It hasn't been rivaled since, though "Open Range" came dangerously close. A stellar cast, with a fantastic performance from Kevin Kline. A must-see for any Western fan.
83
The Departed 2006,  R)
84
The Frighteners 1996,  R)
85
Waking Ned Devine 1998,  PG)
86
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
87
Jaws 1975,  PG)
Jaws
One of my favorite films of all time. The performances and the camerawork are just superb. A milestone in horror filmmaking.
88
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
A visually breathtaking masterpiece of a film.
89
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Tarantino's best. A tongue-in-cheek romp through the world of crime, drugs and anal rape.
90
Dark City 1998,  R)
Dark City
The first film that made me think of cinema as an art, not simply entertainment. A personal favorite.
91
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
My favorite of Coppola's many masterpieces
92
Vertigo 1958,  PG)
Vertigo
My favorite film in Hitchcock's unrivaled repertoire.
93
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
94
Dog Day Afternoon 1975,  R)
Dog Day Afternoon
One of my favorite films of all time. Pacino gives a fantastic performance. Some of the most memorable scenes in cinema history.
95
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
Probably the funniest movie of all time, in my honest opinion.
96
The Godfather 1972,  R)
97
Citizen Kane 1941,  PG)
98
A Clockwork Orange 1971,  R)
99
Alien 1979,  R)
100
Oldboy 2005,  R)
Oldboy
A masterful, genre-bending film. The story is superb, the action intense, the performances fantastic. I can't believe they're already remaking it.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments