Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rockersok's Rating My Rating
1
Serenity 2005,  PG-13)
Serenity
I love this movie and the FireFly series.
2
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
2 of the greatest actors ever
3
Grumpier Old Men 1995,  PG-13)
Grumpier Old Men
another Great movie
4
12 Angry Men 1997,  PG-13)
12 Angry Men
good show
5
The Mountain Men 1980,  R)
The Mountain Men
I liked it enbough to buy it
6
Old Gringo 1989,  R)
Old Gringo
youhave to love this one
7
Men At Work 1990,  PG-13)
Men At Work
this made me laugh
8
Roxanne 1987,  PG)
Roxanne
I love Steve Martin. This is a great comedy and a beautiful love story.
9
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
i love this movie. this is my favorite movie of all time. it has everything you want ina movie.
10
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił) 1965,  R)
For a Few Dollars More (Per Qualche Dollaro in Pił)
Clint eastwood.... enough said
11
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari)
more Clint
12
Groundhog Day 1993,  PG)
Groundhog Day
This is one of Bill Murray's finest. A great movie.
13
The Undefeated 1969,  G)
The Undefeated
John Wayne and Rock hudson. How could you go wrong?
14
North to Alaska 1960,  Unrated)
North to Alaska
John Wayne and Stewert Granger. good show.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments