My Favorite Movies
| robwaibel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
The Hunt for Red October 1990, PG) |
|
| 2 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 3 |
The League of Extraordinary Gentlemen 2003, PG-13) |
|
| 4 |
The Matrix Reloaded 2003, R) |
|
| 5 |
The Matrix Revolutions 2003, R) |
|
| 6 |
Goldfinger 1964, PG) |
|
| 7 |
The Man with the Golden Gun 1974, PG) |
|
| 8 |
Medicine Man 1992, PG-13) |
|
| 9 |
Dr. No 1962, PG) |
|
| 10 |
From Russia With Love 1963, PG) |
|
| 11 |
Diamonds Are Forever 1971, PG) |
|
| 12 |
Rising Sun 1993, R) |
|
| 13 |
Highlander 1986, R) |
|
| 14 |
Indiana Jones and the Last Crusade 1989, PG-13) |
|
| 15 |
Never Say Never Again 1983, PG) |
|
| 16 |
Thunderball 1965, PG) |
|
| 17 |
Entrapment 1999, PG-13) |
|
| 18 |
Highlander II: The Quickening (Highlander 2) 1991, R) |
|
| 19 |
Meteor 1979, PG) |
|
| 20 |
Time Bandits 1981, PG) |
|
| 21 |
The 40 Year Old Virgin 2005, R) |
|
| 22 |
The Astronaut Farmer 2007, PG) |
|
| 23 |
G.I. Jane 1997, R) |
|
| 24 |
The Italian Job 2003, PG-13) |
|
| 25 |
Aeon Flux 2005, PG-13) |
|
| 26 |
Lara Croft - Tomb Raider 2001, PG-13) |
|
| 27 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 28 |
Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer 2007, PG) |
|
| 29 |
Fantastic Four 2005, PG-13) |
|
| 30 |
Gothika 2003, R) |
|
| 31 |
Fracture 2007, R) |
|
| 32 |
Click 2006, PG-13) |
|
| 33 |
Chicago 2002, PG-13) |
|
| 34 |
Shark Tale 2004, PG) |
|
| 35 |
I, Robot 2004, PG-13) |
|
| 36 |
Planet of the Apes 2001, PG-13) |
|
| 37 |
The Abyss 1989, PG-13) |
|
| 38 |
Event Horizon 1997, R) |
|
| 39 |
Christmas with the Kranks 2004, PG) |
|
| 40 |
Deep Impact 1998, PG-13) |
|
| 41 |
Armageddon 1998, PG-13) |
|
| 42 |
Chain Reaction 1996, PG-13) |
|
| 43 |
Uptown Girls 2003, PG-13) |
|
| 44 |
Monster-in-Law 2005, PG-13) |
|
| 45 |
Liar Liar 1997, PG-13) |
|
| 46 |
Taxi 2004, PG-13) |
|
| 47 |
Thunderbirds 2004, PG) |
|
| 48 |
The Perfect Man 2005, PG) |
|
| 49 |
Waterworld 1995, PG-13) |
|
| 50 |
The Firm 1993, R) |
|
| 51 |
Minority Report 2002, PG-13) |
|
| 52 |
Knocked Up 2007, R) |
|
| 53 |
Big Daddy 1999, PG-13) |
|
| 54 |
Jurassic Park 1993, PG-13) |
|
| 55 |
The Lost World - Jurassic Park 1997, PG-13) |
|
| 56 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 57 |
16 Blocks 2006, PG-13) |
|
| 58 |
The Negotiator 1998, R) |
|
| 59 |
Big 1988, PG) |
|
| 60 |
Constantine 2005, R) |
|
| 61 |
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999, PG-13) |
|
| 62 |
The Pursuit of Happyness 2006, PG-13) |
|
| 63 |
The General's Daughter 1999, R) |
|
| 64 |
North Country 2005, R) |
|
| 65 |
The Departed 2006, R) |
|
| 66 |
Lucky Number Slevin 2006, R) |
|
| 67 |
Code Name: The Cleaner 2007, PG-13) |
|
| 68 |
The Hand That Rocks the Cradle 1992, R) |
|
| 69 |
The Arrival 1996, PG-13) |
|
| 70 |
The X-Files - Fight the Future 1998, PG-13) |
|
| 71 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 72 |
Kiss Kiss, Bang Bang 2005, R) |
|
| 73 |
The Whole Nine Yards 2000, R) |
|
| 74 |
The Whole Ten Yards 2004, PG-13) |
|
| 75 |
The Rock 1996, R) |
|
| 76 |
Mars Attacks! 1996, PG-13) |
|
| 77 |
My Super Ex-Girlfriend 2006, PG-13) |
|
| 78 |
I Now Pronounce You Chuck and Larry 2007, PG-13) |
|
| 79 |
Stealth 2005, PG-13) |
|
| 80 |
The Silence of the Lambs 1991, R) |
|
| 81 |
Flightplan 2005, PG-13) |
|
| 82 |
Contact 1997, PG) |
|
| 83 |
Die Another Day 2002, PG-13) |
|
| 84 |
fear dot com (FeardotCom) 2002, R) |
|
| 85 |
The Holiday 2006, PG-13) |
|
| 86 |
Flushed Away 2006, PG) |
|
| 87 |
The Interpreter 2005, PG-13) |
|
| 88 |
Simone (S1m0ne) 2003, PG-13) |
|
| 89 |
Maid in Manhattan 2002, PG-13) |
|
| 90 |
Herbie: Fully Loaded 2005, G) |
|
| 91 |
The Mummy Returns 2001, PG-13) |
|
| 92 |
Big Momma's House 2000, PG-13) |
|
| 93 |
Big Momma's House 2 2006, PG-13) |
|
| 94 |
Stigmata 1999, R) |
|
| 95 |
Little Nicky 2000, PG-13) |
|
| 96 |
Legally Blonde 2001, PG-13) |
|
| 97 |
Legally Blonde 2 - Red, White & Blonde 2003, PG-13) |
|
| 98 |
Epic Movie 2007, PG-13) |
|
| 99 |
Paycheck 2003, PG-13) |
|
| 100 |
Charlie's Angels - Full Throttle 2003, PG-13) |
|
| 101 |
Charlie's Angels 2000, PG-13) |
|
| 102 |
Hollow Man 2000, R) |
|
| 103 |
The Skeleton Key 2005, PG-13) |
|
| 104 |
Hitch 2005, PG-13) |
|
| 105 |
Out of Time 2003, PG-13) |
|
| 106 |
AVP - Alien Vs. Predator 2004, PG-13) |
|
| 107 |
Predator 2 1990, R) |
|
| 108 |
Predator 1987, R) |
|
| 109 |
The Hitcher 2007, R) |
|
| 110 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 111 |
The Terminal 2004, PG-13) |
|
| 112 |
Stuart Little 1999, PG) |
|
| 113 |
Stuart Little 2 2002, PG) |
|
| 114 |
Jarhead 2005, R) |
|
| 115 |
Madagascar 2005, PG) |
|
| 116 |
The Passion of the Christ 2004, R) |
|
| 117 |
Galaxy Quest 1999, PG) |
|
| 118 |
Coyote Ugly 2000, PG-13) |
|
| 119 |
House of Wax 2005, R) |
|
| 120 |
The Quiet 2005, R) |
|
| 121 |
Bridge to Terabithia 2007, PG) |
|
| 122 |
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy 2005, PG) |
|
| 123 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 124 |
The Art of War 2000, R) |
|
| 125 |
My Stepmother Is an Alien 1988, PG-13) |
|
| 126 |
Cellular 2004, PG-13) |
|
| 127 |
Bridget Jones - The Edge of Reason 2004, R) |
|
| 128 |
Hackers 1995, PG-13) |
|
| 129 |
Big Fat Liar 2002, PG) |
|
| 130 |
The Dukes of Hazzard 2005, PG-13) |
|
| 131 |
Bedazzled 2000, PG-13) |
|
| 132 |
Gray Matters 2006, PG-13) |
|
| 133 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 134 |
Dangerous Minds 1995, R) |
|
| 135 |
The World Is Not Enough 1999, PG-13) |
|
| 136 |
Starship Troopers 1997, R) |
|
| 137 |
S.W.A.T. 2003, PG-13) |
|
| 138 |
What Women Want 2000, PG-13) |
|
| 139 |
Next 2007, PG-13) |
|
| 140 |
The Wicker Man 2006, PG-13) |
|
| 141 |
Lord of War 2005, R) |
|
| 142 |
Assault on Precinct 13 2005, R) |
|
| 143 |
The Pacifier 2005, PG) |
|
| 144 |
Phone Booth 2003, R) |
|
| 145 |
The Fast and the Furious 2001, PG-13) |
|
| 146 |
Ghost Rider 2007, PG-13) |
|
| 147 |
Reindeer Games (Deception) 2000, R) |
|
| 148 |
The Zodiac 2005, R) |
|
| 149 |
Paparazzi 2004, PG-13) |
|
| 150 |
The Lawnmower Man 1992, R) |
|
| 151 |
The 6th Day 2000, PG-13) |
|
| 152 |
Jingle All the Way 1996, PG) |
|
| 153 |
Michael 1996, PG) |
|
| 154 |
Stephen King's The Stand 2000, Unrated) |
|
| 155 |
xXx: State of the Union 2005, R) |
|
| 156 |
Man of the Year 2006, PG) |
|
| 157 |
Doom 2005, R) |
|
| 158 |
Red Eye 2005, PG-13) |
|
| 159 |
Flashdance 1983, R) |
|
| 160 |
Runaway 1984, PG-13) |
|
| 161 |
Looker 1981, PG) |
|
| 162 |
Fun With Dick and Jane 2005, PG-13) |
|
| 163 |
The Family Man 2000, PG-13) |
|
| 164 |
Spy Game 2001, R) |
|
| 165 |
Impostor 2000, PG-13) |
|
| 166 |
Mission To Mars 2000, PG) |
|
| 167 |
Red Planet 2000, PG-13) |
|
| 168 |
Suspect Zero 2004, R) |
|
| 169 |
Twins 1988, PG) |
|
| 170 |
Fever Pitch (The Perfect Catch) 2005, PG-13) |
|
| 171 |
Mr. Deeds 2002, PG-13) |
|
| 172 |
True Lies 1994, R) |
|
| 173 |
Ghost 1990, PG-13) |
|
| 174 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 175 |
The Breakfast Club 1985, R) |
|
| 176 |
Star Trek - First Contact 1996, PG-13) |
|
| 177 |
Star Trek - Nemesis 2002, PG-13) |
|
| 178 |
U.S. Marshals 1998, R) |
|
| 179 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 180 |
The Bourne Ultimatum 2007, PG-13) |
|
| 181 |
Point of No Return (The Assassin) 1993, R) |
|
| 182 |
Rendition 2007, R) |
|
| 183 |
Westworld 1973, PG) |
|
| 184 |
The Burning Bed 1985, Unrated) |
|
| 185 |
The Cannonball Run 1981, PG) |
|
| 186 |
Extremities 1986, R) |
|
| 187 |
In a Dark Place 2006, R) |
|
| 188 |
Outland 1981, R) |
|
| 189 |
The Butterfly Effect 2004, R) |
|
| 190 |
Crank 2006, R) |
|
| 191 |
THR3E 2007, PG-13) |
|
| 192 |
Stargate: The Ark of Truth 2008, Unrated) |
|
| 193 |
Stargate: Continuum 2008, Unrated) |
|
| 194 |
Wild Things 1998, R) |
|
| 195 |
Wild Things: Diamonds in the Rough 2005, R) |
|
| 196 |
Frequency 2000, PG-13) |
|
| 197 |
Ron White - They Call Me Tater Salad 2004, Unrated) |
|
| 198 |
Poison Ivy 1992, R) |
|
| 199 |
Death Race 2000 1975, R) |
|
| 200 |
Death Race 2008, R) |
|
| 201 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 202 |
The Bank Job 2008, R) |
|
| 203 |
Octopussy 1983, PG) |
|
| 204 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 205 |
Confidence 2003, R) |
|
| 206 |
Chaos 2006, R) |
|
| 207 |
Quantum of Solace 2008, PG-13) |
|
| 208 |
21 2008, PG-13) |
|
| 209 |
Taken 2008, PG-13) |
|
| 210 |
The Final Countdown 1980, PG) |

















































































































































































































