My Favorite Movies


  1. robvicary
  2. Rob

Give list a short description

  robvicary's Rating My Rating
1
The Evil Dead 1981,  R)
The Evil Dead
One of the best independent horror films of all time. I love Sam Raimi, I love Bruce Campbell, I love the unrelenting gore, and I love the bad acting. This movie has it all!!!!!!
2
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
Arguably, the best action movie ever made. We don't need a muscle-bound Stallone or Schwarzenegger. We just need a pissed off Mel Gibson driving a hot car. Hardly any dialogue, very few female characters, but more car crashes than you can shake a stick at. I will never get tired of this movie.
3
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror)
This movie rules! Definitely the best half of the Grindhouse double-feature. This is one of the most absurd, over-the-top and fun movies I have seen in a long time. It was completely enjoyable and Robert Rodriguez proves once again that he is a genius! If he could only stick to making horror films and not stupid "Spy Kids" crap, he would be my favorite director.
4
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
Definitely, the best zombie comedy I have ever seen. My favorite moments are when Shaun walks to the store, hung-over and completely oblivious to the zombie apocalypse that has happened all around him.
5
Clerks 1994,  R)
Clerks
One of the funniest and most true-to-life comedies I have ever seen. Anyone who has worked in a retail environment can appreciate this. I laugh hysterically every time I see it.
6
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
This has to be one of the funniest movies I have ever seen. Tarantino writes some of the best dialogue ever.
7
StrangeLand 1998,  R)
StrangeLand
I love this movie! Having been a Twisted Sister fan since the early 80's, I couldn't believe it when Dee Snider actually turned his "Captain Howdy" song into a movie. Not only that, but it's a good movie as well! It has one of the most original villains and a different type of storyline than your average psycho film. Great!
8
Halloween 2007,  R)
Halloween
WOW! This film is amazing! This is the best horror film I have seen in a long time. My expectations were not high, since I thought John Carpenter did an excellent job 30 years ago. Rob Zombie breathed new life into this franchise, filling it with gore, but managing to retain much of the suspense of the original. He even gives us a well-rounded character in Michael Myers, unlike "The Shape" from the original. You have to see this film!
9
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
This movie was amazing! I guarantee you have never seen a movie quite like this before. This really exposes the dangerous and threatening nature of fairy tales. I can't recommend this movie enough. Be warned though - if you don't like to read subtitles then you may want to steer clear.
10
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
Bubba Ho-Tep
This is a great movie! Bruce Campbell is hilarious (as always), and Coscarelli does a great job as director. It's so unbelievably far-fetched that you can't help but like it.
11
Dogma 1999,  R)
Dogma
I love this one. Jay and Silent Bob are in top form, and the whole thing mocks religion as we know it. Perfect!
12
Frailty 2002,  R)
Frailty
This movie is an often overlooked gem. I think this might be the best horror movie ever made. It actually gave me the creeps while I watched it (and NO movies do that!). It is very suspenseful, very well-acted, and it hits you with a number of twists at the end that really catch you off-guard. I couldn't recommend it more.
13
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
Jay and Silent Bob Strike Back
Hard to believe that there is actually a showcase movie for these two characters. And I love how Ben Affleck repeatedly makes fun of himself in this one. Hilarious!
14
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Lots of fun and decapitations!
15
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
What can I say? It's the awesome sequel to Star Wars.
16
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
What can I say? It's Star Wars.
17
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
I love the fact that Sam Raimi took his horror opus and turned in a completely different direction with this one. What a hilariously overacted monstrosity of a movie. Definitely a "B" classic.
18
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
The most perfect "rockumentary" ever filmed. It perfectly captures the backstage bickering, the enormous egos, and all the other crap that goes with rock n' roll. So what if they're not a "real" band? They're hilarious.
19
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
Pythons Rule!!!!! This movie rocks!!!!!
20
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
Thank God, Kevin Smith went back to his "Jay & Silent Bob" world for his latest movie. I am so happy knowing that I have probably not seen the last of these two idiots. What a great sequel to an equally great movie! Kevin Smith rules!
21
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
I think this might be Romero's best zombie flick, even though most critics say otherwise. I think he recaptured the claustrophobic feeling of his first movie, only this time its in the abandoned military base. And this some of Tom Savini's best gore ever!
22
Land of the Dead 2005,  R)
Land of the Dead
Why does this movie get trashed so much? I thought Romero made an awesome film (with a decent budget, for once), full of awesome zombie violence and a decent story. It even has some well-known stars and some good performances. No complaints here.
23
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
Again, Tarantino's dialogue is the best. I can't praise this film enough.
24
Knocked Up 2007,  R)
Knocked Up
This movie is awesome! As good as "40-Year-Old Virgin". Judd Apatow has a gift for getting very real performances from his actors. The way they act and react is completely sincere and usually hilarious. Definitely recommended.
25
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
Most critics say that this is Romero's definitive zombie flick. I love it, but I find it drags on a little too long. The gore is good, but not nearly as effective as "Day".
26
The 40 Year Old Virgin 2005,  R)
The 40 Year Old Virgin
This is pretty much the perfect comedy. It has engaging and very likeable characters and a very funny story. All of the set-pieces are played brilliantly, and with complete sincerity from all of the actors. I haven't seen a comedy that made me laugh this hard in years.
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
All right! Finally I get to add another film to my "favorites" list. This thing is stupidly simple, but outrageously hilarious! I can't recommend this enough - I almost hurt myself laughing at it!
28
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Awesome sequel, but not quite up to the sheer lunacy of the original. Still highly recommended though!
29
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Another rare occurrence where the sequel outshines the original. Chock-full of amazing visual effects and awesome action sequences, this movie delivers on every level. I love it!
30
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
The original zombie/cannibal film that started them all. Romero did such a good job with the claustrophobic setting of the small farm house. This one started my love affair with zombie movies.
31
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
Pythons rule, and they make fun of the bible. What's not to like about that?
32
Booty Call 1997,  R)
Booty Call
Jamie Foxx is a hoot in this one. He was funnier when he was a relatively unknown comic, than as an Oscar-nominated actor.
33
Unleashed (Danny the Dog) 2005,  R)
34
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
From Dusk Till Dawn
Quentin Tarantino, Robert Rodriguez, vampires, and Salma Hayek. What more could I ask for? This is a real underrrated classic.
35
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
Not quite as good as Part one, but an excellent movie nonetheless.
36
Sixteen Candles 1984,  PG)
Sixteen Candles
This movie is a riot. How can you watch Long-duck Dong and not laugh?
37
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Not really sure why I like this movie but I can never get tired of it.
38
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
What can I say? A perfect fantasy film, and the perfect lead-in for two more equally fantastic films. My only complaint was that it was missing some scenes from the book that I would have loved to see on the big screen - but I can't have everything.
39
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Excellent continuation of the famous trilogy. Peter Jackson once agains shows off his cinematic brilliance.
40
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Awesome!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments