My Favorite Movies


  1. robrowboski
  2. rob

Give list a short description

  robrowboski's Rating My Rating
1
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Love it one of my faves
2
Donnie Darko 2001,  R)
3
Saw 2004,  R)
Saw
I love this movie pure genuis this is the best horror movie of all time great twist perfect terror great acting everything about it i love
4
Saw II 2005,  R)
5
Saw III 2006,  R)
6
Saw IV 2007,  R)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Reservoir Dogs 1992,  R)
9
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
10
Nacho Libre 2006,  PG)
11
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
12
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
13
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
14
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
15
The Punisher 2004,  R)
16
Daredevil 2003,  PG-13)
17
Batman 1989,  PG-13)
18
Batman Returns 1992,  PG-13)
19
Batman Forever 1995,  PG-13)
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
21
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
22
No Country for Old Men 2007,  R)
23
Big Fish 2004,  PG-13)
24
Clerks II 2006,  R)
25
Cloverfield 2008,  PG-13)
Cloverfield
I love this movie it makes me wanna watch it again and again because i hear all these new thing on where the monster came from and certain parts to look for the whole end of the credits thing it's not just the movie it's the marketing the monster was awsome and the special effects were top ten in my book for sure a MUST SEE movie for any fan of any genre
26
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
27
Deuce Bigalow: Male Gigolo 1999,  R)
Deuce Bigalow: Male Gigolo
I love this movie it is Rob Schneider's best work funny to the extreme with this fish tank cleaning guy turning into a male hooker that just sounds funny and it is i could watch this over and over some of the best replay value ever and great for one liners a must for a comedy lovers movie collection
28
The Strangers 2008,  R)
The Strangers
I went in to see the Strangers after waiting almost a year for this movie and hype it up to me and my friends and once i left that movie it was beyond my hype.The Strangers was an intense Terror movie not so much horror but intense terror and gave me goosebumps throughout the entire film There wasnt that much talking in the film which made it work to it's advantage because loud music to quiet terror made you almost wanna turn your eyes away cause you couldnt stand that feeling in your stomach when you saw the killers and not to mention a theatre full of screaming people added the affects to the film The movie had aot of mystery around it about why there were doing what they were doing to the people but i think that it makes the movie even better with the I don't know why type of realism,That its what this movie feels like to me reall like it could happen to you and that's why I think this is the scariest movie that i have seen it theatres and def the best sheer terror movie of all time.
29
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull 2008,  PG-13)
30
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
31
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
32
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
33
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
34
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
35
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
36
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
37
Quentin Tarantino's Star Wars 1998,  Unrated)
38
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
A decent film
39
X-Men Origins - Wolverine 2009,  PG-13)
40
Get Smart 2008,  PG-13)
Get Smart
I think this movie was really good the cast worked great together and it was very very funny.The action was nice i liked to A certain point but the comedy took ahold of the movie thus not really paying that much atention to the movie,To me it lived up to the hype from the previews ,I have never seen the show but i know the movie was good and maybe it was just good becasue it has Steve Carelll in it cause he is in great shows and movies.
41
The Dark Knight 2008,  PG-13)
42
Wanted 2008,  R)
Wanted
I love this film and any geek or comic book junkie will adore this film it's the best thing since 300! and that's saying something ,even if your not A comic book lover if your an action guy or girl then wanted will be the best film beside batman to see this year It did not disapoint me in anyway big A few small dumb things takes it away from being perfect but solid performances buy the whole cast and better than any marvel movie I have ever seen(tied with punisher)
43
Lost In Translation 2003,  R)
44
Smart People 2008,  R)
Smart People
I ;ike this movie alot cause it falls into the same genre as such films as lost in translation or eteral sunsine of the spotless mind,although it seems watered down compared to thos films it is still A real life Family film with people you could realte to with great performances by Ellen Page and Dennis Quaid and mostly by Thomas Hayden Church I would say it is A must see movie for 2008
45
Pineapple Express 2008,  R)
Pineapple Express
A truly funny film that proves not every movie has to be the same teenage sex filled Couple of laughs just waiting for the nudity,type of comedy this one is great you should be laughing every couple of minutes or more great job with the script the characters are just great you find yourself wanting more even at the end of the film you will wonder well what happens next Great comedy Another must see 2008
46
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Very few times in my life have I seen A film that has impressed me as Much as this one ,I knew it would be good considering I loved the cast ond especially the director but never would I have thought it would be the best movie of the year so far .I would have given it to district nine for best of the summer but then tis came out and BOOM it ill leave you happy that you spent your ten bucks on something that dosent suck not to mention I think that there should be At least oone oscar nod coming from it if not two or three.
47
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
Napoleon Dynamite
A damn good movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments