My Favorite Movies
| RobinKISS's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Kiss Meets the Phantom of the Park 1978, G) |
|
| 2 |
Halloween 1978, R) |
|
| 3 |
The Crow 1994, R)
Fantastic movie. At frist I thoght that this movie cant possibly be good... but after watching it for about 5 minutes ago I almost fell in love with it! I loved the plot of this movie, about a murdured man who comes back to life to take his revenge on the guys that took his and his girlfriends life. very good move... strongly recommend this one! RIP Brandon Lee |
|
| 4 |
Die Hard 1988, R) |
|
| 5 |
The Thing 1982, R) |
|
| 6 |
Ace Ventura - When Nature Calls 1995, PG-13) |
|
| 7 |
1408 2007, PG-13) |
|
| 8 |
The Dark Knight 2008, PG-13) |
|
| 9 |
Get Smart 2008, PG-13) |
|
| 10 |
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990, R) |
|
| 11 |
Die Hard 3: With a Vengeance 1995, R) |
|
| 12 |
Christine 1983, R)
this movie was great... but what can you expect from the master of horror himself John Carpenter... althoug this movie wasent any sceary or horrific its still good.. you can also expect whats gonna happen.. like in the beinning when the guy gets his hand crushed... the parts where the car repairs herself is cool... i wish i had a car like that xD |
|
| 13 |
Rambo (Rambo IV) 2008, R) |
|
| 14 |
Halloween 2007, R) |
|
| 15 |
Live Free or Die Hard 2007, PG-13) |
|
| 16 |
The Da Vinci Code 2006, PG-13) |
|
| 17 |
The Fog 1980, R) |
|
| 18 |
Ghost Ship 2002, R) |
|
| 19 |
Jaws 1975, PG) |
|
| 20 |
Mission: Impossible III 2006, PG-13) |
|
| 21 |
Mission Impossible 2 2000, PG-13) |
|
| 22 |
Mission Impossible 1996, PG-13) |
|
| 23 |
Stephen King's It 1990, Unrated) |























