Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  robinbirdjay's Rating My Rating
1
The Safety of Objects 2001,  R)
The Safety of Objects
A real human story.
2
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
Breakfast at Tiffany's
I wish I had more stars to give!
3
The Station Agent 2003,  R)
The Station Agent
FANTASTIC CAST-Love this movie, I started watching by accident and couldn't stop-Now I try to catch it whenever it is on!!!
4
Big Daddy 1999,  PG-13)
5
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
My #1 fave of all time!
6
Igby Goes Down 2002,  R)
Igby Goes Down
One of my favorites-The Calkin boys are good.
7
Crash 2005,  R)
Crash
If you don't see yourself somewhere in this film, you are lying to yourself. It shows the under belly of society and peoples ability to change and redeem themselves.
8
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
I can and will continue watching this movie from start to finish, whenever possible, for the rest of my life!
9
Garden State 2004,  R)
Garden State
SOOOOOOOOOOOOOOOO good.
10
Clueless 1995,  PG-13)
11
The Goonies 1985,  PG)
12
Napoleon Dynamite 2004,  PG)
13
Dirty Dancing 1987,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments