Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  robgdav's Rating My Rating
1
Friday 1995,  R)
Friday
hillarious
2
Next Friday 2000,  R)
3
Friday After Next 2002,  R)
4
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
riviting
5
The Italian Job 2003,  PG-13)
The Italian Job
dramatic suspence
6
You Got Served 2004,  PG-13)
You Got Served
damn good dancing
7
Stomp the Yard 2007,  PG-13)
Stomp the Yard
smply awesome
8
Dance with Me 1998,  PG)
Dance with Me
lovely
9
Blade 1998,  R)
Blade
crafty
10
Blade: Trinity 2004,  R)
11
Blade II 2002,  R)
12
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds)
adrenalin rush
13
The Mummy 1999,  PG-13)
The Mummy
interestingly historical
14
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
15
Déjà Vu 2006,  PG-13)
Déjà Vu
captivating, dramatic suspence
16
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master) 1993,  R)
Twin Warriors (Tai ji zhang san feng) (The Tai-Chi Master)
awesome
17
Hard Target 1993,  R)
Hard Target
action packed, awesome
18
Two Can Play That Game 2001,  R)
Two Can Play That Game
drama
19
The Brothers 2001,  R)
The Brothers
edifying
20
Sudden Death 1995,  R)
21
Sugar Hill 1994,  R)
22
Drop Zone 1994,  R)
23
Brown Sugar 2002,  PG-13)
24
Bringing Down The House 2003,  PG-13)
25
How Stella Got Her Groove Back 1998,  R)
26
Waiting to Exhale 1995,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments