My Favorite Movies


  robertbt1980's Rating My Rating
1
Amadeus 1984,  PG)
2
Ben-Hur 1959,  G)
3
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
This is the funnest movie of all time .
4
Citizen Kane 1941,  PG)
Citizen Kane
This could be the best film ever made . If you have not seen it . I am order you to go out and rent it right now .
5
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
6
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
7
Enter the Dragon 1973,  R)
8
The Exorcist 1973,  R)
The Exorcist
the scarest movie of all time . Do not watch after dark
9
Fantasia 1940,  G)
Fantasia
This is the best movie Walt Disney ever made . It is a pure joy to watch . It a flim that both young and old can sit togther , and enjoy.
10
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
This is the best film ever made about the Mob. It is even better then The Godfather, Part II
11
La Petite Voleuse (The Little Thief) 1988,  PG)
12
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate)
If you can deal with the subtitles and both male and female nudity . This is a great love story . It is story of forbden love . The girl in this film, show her love by putting all of her emotion into the food she cooks.
13
Patton 1970,  PG)
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The Best Star Wars movie of them all.
15
The Ten Commandments 1956,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments