My Favorite Movies
| robehenry's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 2 |
The Shining 1980, R) |
|
| 3 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 4 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 5 |
Akira 1988, R) |
|
| 6 |
Alien 1979, R) |
|
| 7 |
The Fifth Element 1997, PG-13) |
|
| 8 |
True Romance 1993, R) |
|
| 9 |
Lawrence of Arabia 1962, PG) |
|
| 10 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 11 |
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984, PG) |
|
| 12 |
Zombi 2 1979, R) |
|
| 13 |
Paura nella cittą dei morti viventi (City Of The Living Dead) (The Gates of Hell) 1980, R) |
|
| 14 |
E tu vivrai nel terrore - L'aldilą (The Beyond) 1981, R) |
|
| 15 |
Suspiria 1977, R) |
|
| 16 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 17 |
28 Days Later 2002, R) |
|
| 18 |
Street Trash 1987, Unrated) |
|
| 19 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 20 |
Fight Club 1999, R) |




















