My Favorite Movies
| robbyxvr's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Mother Teresa:In the Name of God's Poor 1997, PG-13) |
|
| 2 |
Pretty Woman 1990, R) |
|
| 3 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13) |
|
| 4 |
Titanic (in 3D) 2012, PG-13) |
|
| 5 |
There's Something About Mary 1998, R) |
|
| 6 |
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Snakes on a Plane 2006, R) |
|
| 8 |
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005, PG) |
|
| 9 |
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003, PG-13) |
|
| 10 |
The Day After Tomorrow 2004, PG-13) |
|
| 11 |
King Kong 2005, PG-13) |
|
| 12 |
Austin Powers in Goldmember 2002, PG-13) |
|
| 13 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 14 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 15 |
Mr. & Mrs. Smith 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 17 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 18 |
50 First Dates 2004, PG-13) |
|
| 19 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 20 |
Devdas 2002, PG) |
|
| 21 |
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981, PG) |
|
| 22 |
The Legend of Zorro 2005, PG) |
|
| 23 |
X-Men: The Last Stand 2006, PG-13) |
|
| 24 |
Guru 2007, Unrated)
Movie was well directed, good acting by AB Baby, and Ash, Mallika was sexy. Vidya Balan was cute. The movie was well said about the great Dhirubhai Ambani. Showing how our Indian Minister and Indian burocrats works. It really mean that Indian should get up from their laziness and fight towards achieving the goal in life. |
|
| 25 |
Dhoom 2 (Dhoom:2) 2006, Unrated) |
|
| 26 |
Me, Myself & Irene 2000, R) |
|
| 27 |
The Sixth Sense 1999, PG-13) |
|
| 28 |
Batman Returns 1992, PG-13) |
|
| 29 |
Mrs. Doubtfire 1993, PG-13) |
|
| 30 |
Never Been Kissed 1999, PG-13) |
|
| 31 |
A Cinderella Story 2004, PG) |
|
| 32 |
King Arthur 2004, PG-13) |
|
| 33 |
Don 1978, Unrated) |
|
| 34 |
Don 2006, Unrated) |

































