My Favorite Movies


  rneal62's Rating My Rating
1
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
top ten
2
The Princess Bride 1987,  PG)
3
The Man from Snowy River 1982,  PG)
The Man from Snowy River
Amazing cinemaphotography to go along with great characters.
4
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
We're on a mission from God!
5
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
6
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
intense
7
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
brings tissues
8
A Bridge Too Far 1977,  R)
9
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Great movie from a great book
10
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
top ten
12
Scent of a Woman 1992,  R)
Scent of a Woman
The foul language in this movie actually works.
13
Highlander 1986,  R)
14
The Incredibles 2004,  PG)
15
The Ten Commandments 1956,  G)
16
The 13th Warrior 1999,  R)
17
Patton 1970,  PG)
18
The Great Escape 1963,  Unrated)
19
Little Big Man 1970,  PG)
20
Excalibur 1981,  R)
21
The Sword and the Sorcerer 1982,  R)
22
Wizards 1977,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments