My Favorite Movies


  RNace's Rating My Rating
1
Jaws 1975,  PG)
2
Dawn of the Dead 1978,  R)
Dawn of the Dead
zombies,
bikers, piefights, more zombies
what's not to like?
3
The Shining 1980,  R)
The Shining
Haunting images, isolation, the literal decay of an American family.
Jack Nicholson in his prime chases Shelly Duvall and little Danny Lloyd through the haunted maze of the Overlook Hotel.
4
Blade Runner 1982,  R)
Blade Runner
Best sci fi film ever. What makes us human? Can machines feel?
What would you do if you met God and you didn't like what he had to say? Would you poke his eyes out? Well Roy Batty did....
5
Raising Arizona 1987,  PG-13)
Raising Arizona
This movie never fails to make me laugh even though I've seen it countless times. Nic Cage was still cool and underexposed and Holly Hunter is cute. Best chase scene in movie history. Over the top, slapstick and philosophical. One of my favorite movies to quote at random. Case in point: "Me an' Dot was tryin' to adopt on account of there bein' somethin' wrong with m' semen..."
6
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
The Paul Newman movie to see...well this and the Hustler. Before being known for his charitable salad dressings he was and still is for my money, one of the best living American actors. Cynical war vet acts up gets tossed into a prison labor camp. The Man tries to break him down. Shakin' it off here boss. Look for cameos from Dennis Hopper and Harry Dean Stanton. This film birthed the famous line; "What we got here is a failure to communicate...."
7
Aliens 1986,  R)
8
Seven (Se7en) 1995,  R)
9
Ed Wood 1994,  R)
10
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Four boys journey through the Oregon countryside in search of a missing boy. Along the profanity laden way they learn about friendship, growing up, and mortality. Best vomit scene in a movie ever. Keifer Sutherland at his coolest. Young cast is perfect. A must see for anyone with half a heart...
11
Full Metal Jacket 1987,  R)
12
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
13
Evil Dead 2 1987,  R)
Evil Dead 2
Yeah I know, technically the "deadites" are beings possessed by evil spirits...yeah whatever. Their heads still explode when Ash fires his shotgun at them.
14
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
Lon Chaney Jr. aside, this is the quintessential werewolf movie.
15
Near Dark 1987,  R)
16
L.A. Confidential 1997,  R)
17
Maximum Overdrive 1986,  R)
18
This Is Spinal Tap 1984,  R)
This Is Spinal Tap
Ultimate dry humor send up of early eighties heavy metal. When I was younger I swore that Spinal Tap was a real band....
19
Dogfight 1991,  R)
Dogfight
Subtle, romantic/comedy/drama set in the early sixties. One of Phoenix's best performances and Lili Taylor is charming as a homely folkie.
20
The Night of the Hunter 1955,  PG)
21
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
22
Apocalypse Now 1979,  R)
23
The Breakfast Club 1985,  R)
24
Dead Alive (Braindead) 1992,  R)
25
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
IMO the best mafia movie ever made. Tells the story of a young man's rise and fall in the mafia from the early sixties to the early eighties. More concise and direct than the whole Godfather trilogy
26
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Probably the definitive Jack Nicholson role. Nobody does defiant, smartass better. R.P. McMurphy is looking to get out of jail time by pretending he's crazy. While in the mental ward he meets up with a motley gang of real head cases. Can he get out before he's lobotomized? You're going to want to kill Nurse Ratchet yourself by time this one's over
27
State of Grace 1990,  R)
State of Grace
This movie capped off the perfect St. Patrick's Day celebration. Picture it, Chicago 1996, the river is dyed green. Irish lagers and Irish whiskey are the order of the day. Started off with a breakfast of corned-beef and cabbage, lunch of a Shamrock shakes and drunken revelry, and a dinner time of more lager and whiskey. Listened to the Pogues and House of Pain all day while wearing my Celtics' Bird Jersey. I ended up, fallen in my buddy's bathtub covered in puke, having ripped out his bathroom sink in an attempt to steady myself. As for the movie it's a great Irish Movie, St. Patty's Day or otherwise...Was the Departed before the Departed, Departed
28
True Romance 1993,  R)
True Romance
Fast paced action set against the back drop of my favorite city. Could be the best ensemble cast ever assembled. The Walken/Hopper exchange is poetry. Slater's last good role. Oldman is a pimp, literally. Kilmer plays a psycho's delusion of Elvis. Detroit white trash stumble across case of cocaine. Decide to take it to LA to finance their dreams. The mob want their coke back. Bloodshed ensues. Many guns are fired, many die. Balki is a scene stealer. Tarantino written, Tony Scott directed. Still waiting for white boy day....
29
Night of the Living Dead 1968,  R)
Night of the Living Dead
They're coming to get you, Barbara...Still the original shocker. Creeping dread from beyond the grave!
30
Pulp Fiction 1994,  R)
31
River's Edge 1986,  R)
River's Edge
My friends were more like the kids in this movie than any of those in the Hughes movies. Pretty spot on portrayal of disaffected eighties
youth. Based on a true story which is pretty sad. Keanu's best role period, Crispin Glover's a falsetto speed freak
32
Taxi Driver 1976,  R)
33
Blue Velvet 1986,  R)
34
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
35
RoboCop 1987,  R)
36
Predator 1987,  R)
37
Sid & Nancy 1986,  R)
38
Léon (The Professional) 1994,  R)
39
Fight Club 1999,  R)
40
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
41
The Fifth Element 1997,  PG-13)
42
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
43
Beetlejuice 1988,  PG)
44
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
45
Frankenstein 1931,  Unrated)
46
Pumpkinhead 1988,  R)
Pumpkinhead
Pumpkin head is a sad twisted tail that is scary.
47
The Thing 1982,  R)
The Thing
One of Carpenter's best. Taut, laden with paranoia and isolation, excellent ensemble cast led by Kurt Russell.
Genre defining special effects by Rob Bottin. What could be scarier than an ornery Wilfred Brimley? Okay, okay. I'll eat my quaker oats, just don't hurt me....
48
Lucas 1986,  PG-13)
49
Heathers 1988,  R)
50
Mad Max 1979,  R)
51
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
52
Raging Bull 1980,  R)
53
Young Frankenstein 1974,  PG)
54
The Fly 1986,  R)
55
Day of the Dead 1985,  Unrated)
Day of the Dead
By far the best special effects and zombie design in any of the original Romero trilogy. The story drags at times and the synth soundtrack grates. Bub is a stud. Richard Liberty and Joe Pilato stand out as dueling factions in an underground bunker amid the zombie epidemic. Always wished Romero got the budget to film his original script for this.
56
Enter the Dragon 1973,  R)
57
Badlands 1973,  PG)
58
High Plains Drifter 1973,  R)
High Plains Drifter
A vengeful gunslinger, who looks a lot like the old, dead Sheriff whom the townsfolk betrayed, rides into town and turns it into Hell.
59
Freaks 1932,  Unrated)
60
The Warriors 1979,  R)
The Warriors
The Warriors was a movie that had a formative effect on me. When I went to little league baseball games I wanted to paint my face like KISS and bludgeon the other team with my Louisville Slugger
61
I Love You to Death 1990,  R)
62
The Return of the Living Dead 1985,  R)
The Return of the Living Dead
Parody of the original, not really affiliated with the Romero trilogy. Punks break into cemetary, toxic gas is released, zombies eat brains. Great mix of horror and comedy with respect to the source material. I hit the fucking brain!?
63
The Bride of Frankenstein 1935,  Unrated)
64
Alien 1979,  R)
65
The Fog 1980,  R)
66
The Omega Man 1971,  PG)
67
Do the Right Thing 1989,  R)
68
Spartacus 1960,  PG-13)
69
Carnival of Souls 1962,  R)
70
Miller's Crossing 1990,  R)
71
28 Days Later 2002,  R)
72
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
73
Zoolander 2001,  PG-13)
74
A Fish Called Wanda 1988,  R)
75
Tombstone 1993,  R)
Tombstone
I'm ya huckleberry.
76
The Color of Money 1986,  R)
77
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
78
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
79
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
We all have it comin', kid.
80
Coming to America 1988,  R)
81
American Psycho 2000,  R)
82
The Getaway 1972,  R)
83
Scarface 1983,  R)
84
Meet the Parents 2000,  PG-13)
85
The Terminator 1984,  R)
86
The Wild Bunch 1969,  R)
The Wild Bunch
The bloodiest western ever. Won Oscar for best use of a gatling gun
87
Donnie Brasco 1997,  R)
88
Reservoir Dogs 1992,  R)
89
Manhunter 1986,  R)
Manhunter
I include this one Thomas Harris adaption over Silence of the Lambs because of the killer, the Tooth Fairy. A voyeur and a sadist, he enjoys stalking and butchering ideal families. William Petersen is hot on his heels as investigator Will Graham. Far superior to the inept remake, Red Dragon.
90
The Last of the Mohicans 1992,  R)
91
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
92
Crumb 1994,  R)
93
Sin City 2005,  R)
Sin City
Frank Miller's noir graphic novel brought to life. SO hyper-stylized it almost feels like an animated film at times. Images painstakingly re-created from the comic. Hard boiled and uncompromising. Tough guys, tough broads, tough yellow bastards. A game of keep-a-way played with a severed head. Bruce Willis and Mickey Rourke are what it's all about.
94
Sleepy Hollow 1999,  R)
Sleepy Hollow
This movie is sad,and creepy.But yet a masterpiece.
95
Dracula 1931,  Unrated)
96
Bullitt 1968,  PG)
97
Halloween 1978,  R)
Halloween
One of the original and best of the slasher pics. For it's time it was a source of unrelenting terror. Over the years a lot of it's imitators have rendered some of the precedents of this film into cliches. Though it should be remembered; "You can't kill the Boogeyman."
98
Escape from New York 1981,  R)
99
Grizzly Man 2005,  R)
Grizzly Man
You don't know whether to laugh or cry. Tim's heart was in the right place, his head obviously wasn't. Both ended up in a grizzly's gullet.
100
The Departed 2006,  R)
101
The Hidden 1987,  R)
102
The Toxic Avenger 1985,  R)
The Toxic Avenger
On here for many reasons including the classic line: "Hey Leroy, I always did wanna corn-hole me a blind bitch."

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments