My Favorite Movies


  rmungham's Rating My Rating
1
The Life and Death of Colonel Blimp 1943,  Unrated)
2
Perfect Strangers (Vacation from Marriage) 1945,  Unrated)
3
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
4
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
5
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
6
Dial M for Murder 1954,  PG)
Dial M for Murder
I don't know why people dismiss this film as lacking in suspense. It had me screaming at the screen, especially towards the denoument.
7
A Hard Day's Night 1964,  G)
A Hard Day's Night
Its no suprise that the films that take themselves so lightheartedly are the ones that become classics while over-earnest blockbusters are soon forgotten. The Beatles obviously had fun making this, and that makes it so much fun to watch in return. Plus - the music is just so fantastic
8
The Princess Bride 1987,  PG)
9
All About Eve 1950,  PG)
10
Muppet Treasure Island 1996,  G)
11
Casablanca 1942,  PG)
12
Blithe Spirit 1945,  Unrated)
13
Kind Hearts and Coronets 1949,  Unrated)
14
Back to the Future 1985,  PG)
15
The Lady Vanishes 1938,  PG)
16
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven) 1946,  PG)
A Matter of Life and Death (Stairway to Heaven)
Often classed as a war film, this is more of a romantic film which just happens to take place during the 2nd world war. Not only is it a well told and well acted story, the cinematography is beautiful, and far ahead of its time. The idea of making heaven black and while, while earth is in vibrant colour is unusual, but works so well with the story
17
The Great Dictator 1940,  G)
18
The Women 1939,  Unrated)
The Women
I want to resist lamenting that Hollywood doesn't make this kind of film anymore, because they are remaking this - though asuredly nothing could top the original. It's so snarky, and so sublimely bitchey. Each actress gives her all, and if the "baddies" like Russell and Crawford come off more likable than the heroine, Shearer, then so much the better
19
The 39 Steps 1935,  PG)
20
Now, Voyager 1942,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments