My Favorite Movies


  rmt02's Rating My Rating
1
The Messengers 2007,  PG-13)
The Messengers
I loved this movie. It was edge of your seat and not TOO predictable. Definitely worth seeing. I would probably even see it again.
2
Eragon 2006,  PG)
Eragon
Was a good start on what appears to be a new series. If it is not a series then disappointing.
3
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
was a feel good movie but light on plot - watch this one when you don't want to put alot of energy
4
Man of the Year 2006,  PG)
Man of the Year
This was really good. Better than I expected and a little more serious than I expected though.
5
Crank 2006,  R)
Crank
I actually loved this movie even though everything that happened (won't spoil it though) said I shouldn't. Surprised me how much I did like it.
6
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Good but not as good as the first. Would have been better if it had been stand alone rather than having to see 3 to end this ones storyline.
7
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
One of my all time favorite movies.
8
The Pirate Movie 1982,  PG)
The Pirate Movie
I don't know why but this is one of my all time favorite movies even though it is stupid humor. If you haven't seen it give it a try. I had it on VHS and even replaced that when I went to DVD so I really really like this. Warning: It is a musical.
9
Just the Way You Are 1984,  PG)
Just the Way You Are
Sweet movie. Good for a sunday afternoon with the Girls.
10
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
Resident Evil - Apocalypse
My kind of horror movie. Good consistency from 1 to this one. Action, horror but has some lower thought process involved.
11
Resident Evil 2002,  R)
Resident Evil
Good but the series gets even better with 2. If you are a horror fan, this is a series to see.
12
Fantastic Four 2005,  PG-13)
13
Coyote Ugly 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments