Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  rmr1967's Rating My Rating
1
The Boondock Saints 2000,  R)
2
Dawn of the Dead 1978,  R)
3
Shaun of the Dead 2004,  R)
4
Willy Wonka and the Chocolate Factory 1971,  G)
5
Donnie Darko 2001,  R)
6
Saw 2004,  R)
7
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
8
Dogma 1999,  R)
9
The Return of the Living Dead 1985,  R)
10
28 Days Later 2002,  R)
11
Snatch 2001,  R)
12
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
13
Shrek 2001,  PG)
14
Shrek 2 2004,  PG)
15
The Full Monty 1997,  R)
16
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
17
Saw II 2005,  R)
18
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
19
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
20
Monty Python's And Now for Something Completely Different 1971,  PG)
21
Full Metal Jacket 1987,  R)
22
True Romance 1993,  R)
23
Sin City 2005,  R)
24
Pulp Fiction 1994,  R)
25
Crumb 1994,  R)
26
American Splendor 2003,  R)
27
Saw III 2006,  R)
28
An American Werewolf in London 1981,  R)
29
The Secret Policeman's Ball 1981,  R)
30
Gothic 1986,  R)
31
Give Em the Boot:Film By Tim Armstrog 2005,  Unrated)
32
The Secret Policeman's Other Ball 1982,  R)
33
The Secret Policeman's Ball: The Music Edition 2004,  Unrated)
34
American Hardcore 2006,  PG)
35
The Decline of Western Civilization 1981,  R)
36
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
37
Silent Hill 2006,  R)
38
Sling Blade 1996,  R)
39
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
40
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
41
American History X 1998,  R)
42
Blue Velvet 1986,  R)
43
Eraserhead 1977,  R)
44
Reservoir Dogs 1992,  R)
45
Lucky Number Slevin 2006,  R)
46
Blade 1998,  R)
47
Blade: Trinity 2004,  R)
48
Blade II 2002,  R)
49
Transamerica 2005,  R)
50
Saved! 2003,  PG-13)
51
The Silence of the Lambs 1991,  R)
52
Red Dragon 2002,  R)
53
Hannibal 2001,  R)
54
Hannibal Rising 2007,  R)
55
Manhunter 1986,  R)
56
Clerks 1994,  R)
57
Clerks II 2006,  R)
58
GoodFellas 1990,  R)
59
Evil Dead 2 1987,  R)
60
Army of Darkness 1993,  R)
61
The Evil Dead 1981,  R)
62
Fight Club 1999,  R)
63
The Breakfast Club 1985,  R)
64
Sixteen Candles 1984,  PG)
65
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
66
Badlands 1973,  PG)
67
The Deer Hunter 1978,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments