My Favorite Movies


  rmposey's Rating My Rating
1
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
I could watch this movie every day! As much and I love Tony Curtis and Marilyn Monroe, Jack Lemmon and Joe E. Brown steal the show and deliver one of the most hilarious final lines of all time.
2
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
3
Love Actually 2003,  R)
4
Steel Magnolias 1989,  PG)
5
Rent 2005,  PG-13)
6
Cold Comfort Farm 1996,  PG)
7
Ninotchka 1939,  R)
Ninotchka
I love this movie! Garbo's performance as the stiff Russian envoy is charming and hilarious.
8
Brigadoon 1954,  G)
9
Top Hat 1935,  Unrated)
10
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
11
The Village 2004,  PG-13)
12
A Letter to Three Wives 1949,  Unrated)
13
The Women 1939,  Unrated)
The Women
Cat fights, phliandering husbands, fashion show, perfect performances...What more could I say>
14
I Was a Male War Bride 1949,  Unrated)
15
Rope 1948,  PG)
16
Rear Window 1954,  PG)
17
Notorious 1946,  Unrated)
18
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
Wonderful film! James Stewart is perfect!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments