My Favorite Movies


  rlosiak's Rating My Rating
1
Hamburger Hill 1987,  R)
Hamburger Hill
Absolutely great film
2
Platoon 1986,  R)
Platoon
If there's a better soldier coming of age film i have yet to see it
3
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
Truely a classic
4
Donnie Brasco 1997,  R)
5
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
It got me...
6
Casino 1995,  R)
Casino
DeNiro..Pesci..need i say more
7
Capote 2005,  R)
Capote
Hoffman could do no better if he was Capote himself..Friggin wicked
8
The Real Glory: Reconstructing 'The Big Red One' 2005,  PG)
The Real Glory: Reconstructing 'The Big Red One'
One of the top five WW II pics every made
9
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
One of his best comedy performances
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Amazing action scenes
13
American Me 1992,  R)
American Me
Should be used in teenage boot camps
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Best of the whole lot
15
The Hunt for Red October 1990,  PG)
16
Lord of the Flies 1990,  R)
17
You, Me and Dupree 2006,  PG-13)
You, Me and Dupree
the shit was funny
18
Catch Me If You Can 1989,  R)
19
Heavy Metal 1981,  R)
Heavy Metal
Best animated movie i've seen
20
Joe Dirt 2001,  PG-13)
Joe Dirt
Too funny with a decent soundtrack
21
Fanny Hill 1969,  R)
Fanny Hill
My first experience with porn..lol
22
Woodstock - 3 Days of Peace & Music 1970,  R)
23
Unforgiven 1992,  R)
Unforgiven
Best Clint movie hands down
24
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
Second best Clint movie
25
Predator 2 1990,  R)
Predator 2
Glover a much better advisary then Arnie
26
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
Absolute great movie
27
In Cold Blood 1967,  R)
28
Cool Hand Luke 1967,  PG)
Cool Hand Luke
Not a big Newman fan but i love this movie

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments