Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. RLNTonks
  2. Bella

Give list a short description

  RLNTonks's Rating My Rating
1
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
Oh yeah! I heard about this in school! GO BELLA!!!

Okay, after reading the book so many times, my favourtie parts are the car crash, and when Eddie (I've been wanting to call him that for a while now) avoids Bella! as you can tell, I don't like him and I'm Jacob Bella! Cause friends last together...


I'm SOOO excited about the movie because Alice and Rosalie are so perfect looking, and I can't wait to see what its like!


OH, and those who DONT like Alice, shut it, because I love her, so don't go telling me you dont. That makes me mad. Ask iwalkalone 912.

I hope Twilight Movie wont be as bad as Breaking Dawn book.
2
Nancy Drew 2007,  PG)
Nancy Drew
I love this movie! Super sleuth Nancy Drew!

OMG! I IFINALLY SAW THIS MOVIE! i loved it! I love how corky Nancy Drew was! ^^. Emme Roberts was BRRILLLIANT! and I loved how she was sad till she got the other case! I wish there were more Nancy Drew mysterys!
3
The Happening 2008,  R)
The Happening
OMG! I loved it! When I hear the wind I htink of it!! Zooey was AMAZING n it!!
4
Eye of the Dolphin 2007,  PG-13)
5
The Woods 2006,  R)
6
Gracie 2007,  PG-13)
Gracie
Omg I LOVED Gracie! This movie was AMAZING! and the fact that its based on true events is REALLY sad. I think they were playing REAL footage or Elizabeth Shue and Andrew Shue, the two stars, and their borther William, who died I guess like in the movie, and I guess it was kinda cool, because in a way, Elizabeth was playing her mother. Because she was playing the mother of herself, who Gracie is kinda based on...



THis was a TOTALY AWSOME MOVIE ^^
7
The Ultimate Gift 2007,  PG)
The Ultimate Gift
It made my cry. I loved this movie!
8
Pray for Morning 2006,  Unrated)
Pray for Morning
JR!^^
9
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
Blood and Chocolate
LLOOOVVVEE IT!
10
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
11
Aquamarine 2006,  PG)
Aquamarine
My birthstone!
12
When a Stranger Calls 2006,  PG-13)
When a Stranger Calls
I love this movie! And I love the fact that it's not physically scary, it's mentally scary!
13
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
14
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
15
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
The end was so sad! But I loved it!
16
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Oh! I love this movie!! I always start blubbering at the end.
17
Bridge to Terabithia 2007,  PG)
Bridge to Terabithia
I saw this on a school feild trip!
18
RV 2006,  PG)
RV
Jojo is outstanding!
19
Sky High 2005,  PG)
Sky High
This movie was great! I love Danielle Panabaker!
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
21
Fear 1996,  R)
Fear
The perfect scary movie! Has suspence, fighting, killing, and A CRAZY GUY IN LOVE.
22
My Girl 1991,  PG)
My Girl
This was a sad but good movie.
23
My Girl 2 1994,  PG)
24
Celtic Woman 2005,  Unrated)
Celtic Woman
I love it! I have to say that my favourite singer would now be Lisa Kelly! And I love the fiddlest!!!
25
Kit Kittredge: An American Girl 2008,  G)
26
Me and Luke (A Dad for Christmas) 2006,  Unrated)
Me and Luke (A Dad for Christmas)
OMG! I oved it! I just saw it on ifetime and it was great! I have to read the book!
27
One Missed Call 2007,  PG-13)
One Missed Call
OH! MY! GOD! This movie was AMAZING! I was hoping the whoIe time she wouIdn't die and at the end I thought she wouId just drop dead. GIad she didn't. But when she was saved... the guy who died and his phone caIIed someone and it ended with that ringing... and it was funny because when the credits started EVERYONE took out their phones! and this guy behind me goes "HOIY SH*T! I HAVE A MESSAGE!" and then when he was on the stairs I heard him go "OH IT WAS JUST MY GRANDMOTHER!" but I wiII NEVER think about phones the same way. AMAZING!
28
The Forgotten 2004,  PG-13)
The Forgotten
It reminded me of Taken, because aIiens... and when I saw her Iooking at the sky, and the cIoud moving I didn't reaIize aIiens, but I thought it had soemthing to do with it, and it was very strange. I thought the kids weren't dead, and I IOVE how he couIdn't wipe her memory and couIdn't forget! and even though he wiped when he was born, she got it by remembering being pregnant! And the girI of ash, she was cooI too! The ending was fustrating how he didn't remember her... I think... thats' what I got out of it... that or neither wouId say anything.....
29
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
The Lovely Bones
I can't wait to see this-not because I like what it's about but because one of my favorite actors is in it







Ok, I'm NOT expecting this to be a GOOD movie at AII! MOST of us have read the book, and THOSE WHO DID know who... gruesome it is..... her being tricked into the underground after waIking the parth after dark which she was toId NEVER TO DO. And her nieghbored kiIIed her. Scattered her body. Then she goes to heaven and is sad she can never rejoin Earth... and I stopped there.... my friend is the one that owns the book, or DID, but gave it away it was so bad........ and curiousIy,... I found out about the movie around the same time Iread the book for the first time......strange....





OH! AND I JUST REMEMBERED! HOW COUID I FORGET! the main character, SUZIE is PIayed by Saoirse Ronan WHO WAS BRIONY IN ATONEMENT!



and then it has RacheI Weisz who was in ... Def. Maybe... I think....
30
Dreamland 2006,  PG-13)
Dreamland
OMG! AGNES IS IN THIS... I was wanting to watch it, and now I wanna watch THAT MUCH MORE!
31
Echoes of Innocence 2005,  PG-13)
Echoes of Innocence
I guess I'm very good at guessing movies. When I saw this movie, I first thought that Cody was played by the new kid that walks into the classroom that she throws up on. That should have been the first clue. Well, then I realized he was the little boy that was so nice to her, especially after the new boy asked what her story was. But when I saw Cody's character I was like "That's him. He's the same person." but I kept questioning myself as to why he changed his name and all that. In the end he said it was "to see if you could still love me for me. Not the boy you fell in love with when we were kids long ago" so in the end I was right, and Cody's character, and the older boy she falls for are one. Though in the end, marrying at such a young age (as he promised to never leave her and be apart again) was weird.

He had left her for 5 years, and came back as the new boy, and she didn't know until the end.

As I'm watchign the middle, cause I just had to know if I was right, the mother said she wanted to show him something and I knew it was the letters she never got. And I'm like "It's so sad" because when he sees the letters his expression is like "oh my god" and "she didn't get them" and he looks so miserable and sad, I can't even explain how he acted. Its just heartbreaking to see his reaction as he finds out why she never got the letter he wrote to her. I hope he tells her that he sent them and her mother has them. I can't tell by the end if he did. But at least now he knows. He kept his promise and kept writing.
32
Cherry Crush 2006,  R)
33
City of Ember 2008,  PG)
34
Push 2009,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments